لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

ایالات متحده «خواهان استرداد» جولین آسانژ است


پلیس بریتانیا اعلام کرد درخواست استرداد از سوی ایالات متحده آمریکا، دلیل بازداشت جولین آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس، بوده است.

پلیس بریتانیا در اطلاعیه‌ای در وب‌سایت خود اشاره کرد که ایالات متحده خواستار استرداد آسانژ شده است. سایت ویکی‌لیکس در سال‌های گذشته هزاران صفحه از اسناد محرمانه نظامی ایالات متحده را منتشر کرده بود.

آمریکا از زمان دولت اوباما به انتشار صدها هزار سند محرمانه نظامی و سیاسی دولت آمریکا توسط سایت ویکی لیکس معترض است.

هم‌زمان یک مقام وزارت خارجه بریتانیا به اسکای نیوز در صورتی که آسانژ در آمریکا با احتمال صدور حکم اعدام مواجه باشد، او به ایالات متحده فرستاده نمی‌شود.

جولین آسانژ امروز پنج‌شنبه ۲۲ فروردین ماه و پس از لغو پناهندگی از سوی اکوادور بازداشت شد. براساس گزارش‌ها، سفارت اکوادور پلیس بریتانیا را برای بازداشت آسانژ به داخل ساختمان سفارت دعوت کرده است.

پاییز سال گذشته رسانه های آمریکایی از جمله واشنگتن پست نوشته بودند نام جولیان آسانژ دوبار در یک پرونده قضایی غیرمرتبط با او در ماه اوت، آمده است.

یک دادستان فدرال در ایالت ویرجینیا در این پرونده نوشته است که اتهامات و حکم بازداشت او تا زمانی که آسانژ دستگیر نشود، باید مهر و موم شده بماند تا او نتواند دیگر فرار کند، یا از بازداشت شدن و استردادش به آمریکا جلوگیری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG