لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

آسانژ از استرداد به ایالات متحده امتناع می‌کند؛ کشمکش حقوقی بلندمدتی در پیش است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس، به دادگاهی در لندن گفت با استرداد خود به ایالات متحده موافقت نخواهد کرد. آسانژ در آمریکا متهم است که در توطئه دسترسی به یک کامپیوتر وزارت دفاع ایالات متحده نقش داشته است.

آسانژ که از طریق ارتباط ویدئویی از زندانی در لندن در دادگاه حاضر می شد، گفت «خودم را برای عمل به ژورنالیسمی که جوایز متعددی دریافت و از بسیاری حفاظت کرده است، برای استرداد تسلیم نمی کنم.»

قاضی مایکل اسنو گفت، تا جلسه رسیدگی به محتوای پرونده، استرداد به ایالات متحده «ماه های متعددی» طول خواهد کشید. قاضی اسنو تاریخ جلسه رسیدگی اولیه را ۳۰ ماه مه و جلسه تفصیلی را ۱۲ ژوئن تعیین کرد.

این استرالیایی ۴۷ ساله روز چهارشنبه به ۵۰ هفته زندان در بریتانیا محکوم شد. اتهام او عدم حضور در دادگاه در سال ۲۰۱۲ پس از آزادی با قید وثیقه و پنهان شدن در سفارت اکوادور در لندن بود. در آن زمان او در ارتباط با ادعاهای دو زن مبنی بر تجاوز و تعرض جنسی با احتمال استرداد به سوئد روبرو بود.

آسانژ گفت از ترس استرداد به ایالات متحده در رابطه با انتشار اسناد محرمانه ارتش ایالات متحده از سوی ویکیلیکس، در پی پناهجویی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG