لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

دادگاه تصمیم‌گیری درباره استرداد جولین آسانژ به ایالات متحده برگزار می‌شود


جولین آسانژ، موسس وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس، به زودی در دادگاهی برای بررسی درخواست استرداد از سوی ایالات متحده حاضر می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است این جلسه روز سه‌شنبه برگزار شود و انتظار می‌رود آسانژ به صورت ویدئویی در دادگاه حضور پیدا کند.

پیشتر سردبیر سایت ویکی‌لیکس گفته بود که دادگاه استرداد آسانژ به ایالات متحده برای او حکم «مرگ و زندگی» را دارد.

دولت آمریکا، آسانژ را به خاطر هک اطلاعات حساس دولتی تحت تعقیب قرار داده و خواهان انتقال او از بریتانیا به ایالات متحده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را منتشر کرد، که از چلسی منینگ سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا به دست آورده بود. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد. این گزارش ها شامل جزئیاتی از تلفات غیرنظامیان و مظنونین تروریستی بود که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شدند.

منینگ بر مبنای «قانون جاسوسی» تحت پیگرد قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ زندانی شد. او در سال ۲۰۱۷ آزاد شد، اما دوباره در مارس ۲۰۱۹ به زندان بازگردانده شد تا در برابر یک هیئت منصفه عالی درباره ویکی‌لیکس شهادت بدهد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

برخی مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که اگر آسانژ در ایالات متحده با خطر اعدام مواجه باشند، او را به آمریکا تحویل نخواهند داد.

روز گذشته اعلام شد که دادگاهی در بریتانیا آسانژ را به ۵۰ هفته زندان محکوم کرده است. او متهم است که پس از آزادی به قید وثیقه، از حضور در دادگاه خودداری کرده و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس ماه گذشته و پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG