لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

شرکت کننده برنامه «عصر جدید» با «جارو» ساز زد؛ کاربران به محدودیتهای صدا و سیما واکنش نشان دادند


نوازنده ای که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی با «جارو» ساز زد
نوازنده ای که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی با «جارو» ساز زد

در برنامه استعدادیابی «عصر جدید» که چندی است از شبکه سه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود نوازنده ای با جارو روی صحنه رفت و توجه کاربران شبکه های اجتماعی را به خود جلب کرد.

بسیاری، نواختن با جارو را به ممنوع بودن نمایش ساز در صدا و سیما نسبت دادند و از سیاست های دوگانه این رسانه به پخش صدای موسیقی و ممنوعیت نمایش ساز انتقاد کردند.

بر اساس ضوابط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساز و حالت نواختن آن مشمول ممیزی است.

در برنامه عصر جدید که با فرمت برنامه های استعدادیابی غربی ساخته شده، شرکت کننده ها استعدادهای خود را در زمینه های گوناگون از جمله خوانندگی، بازیگری، استند آپ کمدی، تقلید صدا، مجری گری، حرکات نمایشی و نقاشی به نمایش می گذارند. این برنامه به نظر می رسد کپی از برنامه های استعدادیابی آمریکایی باشد.

در تارنمای عصر جدید، یکی از شرایط حضور در برنامه «رعایت موازین اخلاقی و شرعی طبق قوانین سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی» عنوان شده است که شامل موارد گوناگونی چون آواز زنان ، نمایش ساز و رقص می شود.

همچنین، بسیاری از زنان به دلیل محدودیتهای موجود فرصت حضور در این برنامه را پیدا نمی کنند.

از زمان آغاز این برنامه، بیننده ها شاهد چندین مورد سانسور هنگام پخش بوده اند که از نظرات داوران تا حرکات رقص و حتی آواز مردان را در برگرفته است. بسیاری از کاربران، این سانسورها را توهین به شعور مخاطب تلقی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG