لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

مصرف روزانه آسپيرين ممکن است خطر سرطان روده را کاهش دهد


مصرف روزانه آسپيرين ممکن است خطر سرطان روده را کاهش دهد
مصرف روزانه آسپيرين ممکن است خطر سرطان روده را کاهش دهد

تحقيقات تازه ای که از سوی مقامهای پزشکی بريتانيا انجام شده است می گويد مصرف روزانه آسپيرين در درازمدت ممکن است خطر سرطان روده را در مورد کسانی که از نظر ژنتيکی آمادگی ابتلا به اين بيماری را دارند، کاهش دهد.

اين بررسی از سوی دانش پژوهان دانشگاه نيوکاسل انگلستان در مورد ۸۶۱ بيمار مبتلا به سيندروم لينچ انجام شده است. سيندروم لينچ حالتی است که خطر سرطان روده و ديگر سرطانها را افزايش می دهد.

در اين آزمايش که ۵ سال به درازا کشيد به گروهی از بيماران مورد آزمايش در هر روز مقدار دو خوراک ۶۰۰ ميلی گرمی آسپيرين داده شد، و به گروه ديگر يک شبه داروی غيرفعال خورانده شد.

دانشمندان دريافتند که موارد بروز سرطان در افرادی که به مدت حداقل دو سال آسپيرين ميخوردند ۶۰ درصد کمتر از افرادی است که شبه دارو را مصرف ميکردند.

جان برن، که اين تحقيق را رهبری می کند، گفت: اين پژوهش « مدرک روشنی» بدست داد که آسپيرين از بروز سرطان روده در اشخاصی که بطور موروثی خطر ابتلا به اين بيماری را دارند، جلوگيری می کند. با اينحال آقای برن عقيده دارد که برای تعيين مقدار خوراک روزانه آسپيرين و طول مدت مصرف آن، مطالعات بيشتری مورد نياز است.

XS
SM
MD
LG