لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

مهاجران آسیایی، چهره جدید ایالات متحده آمریکا


نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است که همزمان با ورود تعداد زیادی مهاجر جدید آسیایی به ایالات متحده، تعداد جمعیت آمریکایی های آسیایی تبار از مهاجران اسپانیایی تبار فراتر رفته است.

«مرکز پژوهشی پdیو»، سازمان حقیقت یاب مستقر در ایالات متحده گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن، شهروندان آمریکایی آسیایی تبار «بیشترین سطح درآمد را دارند، جزء تحصیل کرده ترین اقشار جامعه هستند و تنها گروه قومی و نژادی آمریکا هستند که از بیشترین رشد جمعیتی برخوردار بوده اند».

این تحقیق زیر عنوان «پیشرفت آمریکایی های آسیایی تبار» منتشر شده است. در بخشی از این پژوهش آمده است که آسیایی تبارانی که در ایالات متحده اقامت دارند، به احتمال بسیار بیشتر از سایر عموم مردم از زندگی و وضعیت مالی خود و نیز مسیری که کشور در آن قرار گرفته است، رضایت دارند.

کری فانک، پژوهشگر ارشد این گزارش می گوید عوامل متعددی همچون فرصت های شغلی و آموزشی، بر مهاجرت آسیایی تباران به ایالات متحده تاثیر دارند.

او می گوید انگیزه آسیایی ها برای کوچ آمیزه ای از دلایل مختلف است. پیوستن به سایر اعضای خانواده، یکی از معمول ترین دلایل برای مهاجرت آن ها است، اما معمولاً دلایل خانوادگی، شغلی و خانوادگی از عوامل عمده ای هستند که آسیایی تباران و دیگر مهاجران به ایالات متحده کوچ می کنند.

این گزارش به افزایش تعداد مهاجران آسیایی تبار آمریکا، از کمتر از یک درصد جمعیت ایالات متحده در سال ۱۹۶۵ به امروز که جمعیت آن ها ۵̷٨ درصد است، اشاره می کند. فانک این افزایش را «تکان دهنده» می خواند اما به احتمال رشد فزاینده و افزایش آن در آینده اشاره ای نمی کند.

وی می افزاید: «بخشی از این افزایش به دلیل تغییر سیاست های مهاجرتی ما در سال ۱۹۶۵ بود که راه را برای موج مهاجران از کشورهای سراسر جهان باز کرد. به یاد داشته باشید که این جمعیت از آسیایی تبارانی که ما در حال حاضر در آمریکا می بینیم، یک گروه مهاجر بزرگ است و ۷۴ درصد بزرگسالان آمریکایی آسیایی کشور، متولد خارج از کشور هستند. به طور مسلم، عوامل دیگری در تنوع قومی و نژادی گروه های زیرمجموعه جامعه آسیایی تباران آمریکا دخیل هستند، اما از بین شش گروه بزرگ آسیایی تباران مقیم ایالات متحده، اکثریت آمریکایی های ژاپنی تبار متولد آمریکا هستند و اکثریت اعضای بقیه پنج گروه، متولد خارج از آمریکا هستند.»

آسیایی تباران از ده ها کشور جهان از شرق دور گرفته تا آسیای جنوب شرقی و شبه قاره هند به آمریکا کوچ می کنند.

در شرایطی که مهاجرت آسیایی تباران به ایالات متحده طی سال های اخیر اندکی افزایش یافته است، اما ارقام و آمار موجود حاکی است به دلیل کاهش شدید موج مهاجرت اسپانیایی تباران، آسیایی ها به چهره جدید ایالات متحده بدل شده اند.

حدود ۴۳۰ هزار آسیایی تبار، یا ۳۶ درصد همه مهاجران جدید، در سال ۲۰۱۰ به ایالات متحده کوچ کردند و حدود ۳۷۰ هزار تن از آن ها، یا ۳۱ درصد از کل جمعیت این مهاجران، اسپانیایی تبار بودند.

بنا به گزارش «مرکز پژوهشی پو»، مهاجران آسیایی تبار در مقایسه با سایر گروه ها به طور قانونی به آمریکا سفر می کنند. حدود پانزده درصد از مهاجران آسیایی به طور غیرقانونی در ایالات متحده اقامت دارند و این در حالی است که ۴۵ درصد از مهاجران کشورهای آمریکای لاتین به طور غیرقانونی وارد آمریکا می شوند.

این تحقیق جامع، بر اساس مصاحبه با بیش از ۳۵۰۰ آمریکایی آسیایی تبار تکمیل شده است. نتایج این پژوهش همچنین حاکی از آن است که شهروندان آمریکایی آسیایی ایالات متحده برای ازدواج، ایفای وظائف خود در مقام والدین، سخت کوشی و موفقیت حرفه ای و شغلی ارزش بسیاری قائل هستند.

بر پایه یافته های این گزارش مهاجران آسیایی تحصیل کرده ترین گروه مهاجران در تاریخ ایالات متحده باشند.
XS
SM
MD
LG