لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

نوسانات شدید بازارهای عمده سهام در جهان همچنان ادامه دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - بازارهای عمده سهام در آسیا در پی یک صعود اولیه در روز چهارشنبه پس از جهش بازار سهام در «وال استریت» در واکنش به وعده پرزیدنت ترامپ به اعطای کمک اقتصادی برای عبور از بحران شیوع ویروس کرونا، دوباره سیر نزولی را در پیش گرفت.

شاخص سهام در شانگهای و توکیو ابتدا صعود و سپس نزول کرد. شاخص اصلی ارزش سهام در استرالیا ۶.۴ درصد کاهش یافت و بازارهای مالی کشورهای کوچکتر آسیایی هم عمدتا وضعیتی مشابه داشتند.

در طرح پیشنهادی کاخ سفید یک هزار میلیارد دلار برای کاستن از فشار ناشی از تعطیلی کسب و کارها در راستای مهار ویروس کرونا هزینه خواهد شد. بانک مرکزی ایالات متحده تدابیر بیشتری را برای فعال نگاه داشتن بازارهای مالی اعلام کرده است.

در وال استریت، شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با صعودی ۶ درصدی به شکلی غیرمعمول حدود نیمی از ارزشی را که روز قبل از دست داده بود به دست آورد. سرمایه گذاران حرفه ای می گویند تا زمانی که ویروس کرونا مهار شود بازار سهام شاهد نوسانات روزانه بزرگتری خواهد بود.

استیون منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، گفت پرزیدنت ترامپ می خواهد طی دو هفته آینده وجوهی را در قالب چک برای مردم آمریکا بفرستد تا در هنگام تعطیلی اکثر بخش‌های اقتصادی، به آنها کمک کند.

این طرح پیشنهادی شامل ۲۵۰ میلیارد دلار کمک به شرکت های کوچک و ۵۰ میلیارد دلار کمک به خطوط هوایی است.

در بازار انرژی، شاخص ارزش نفت خام در آمریکا با ۲۷ سنت کاهش به ۲۶.۶۸ دلار رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG