لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

درخواست از سرگرفته شدن مذاکرات شش جانبه


درخواست از سرگرفته شدن مذاکرات شش جانبه
درخواست از سرگرفته شدن مذاکرات شش جانبه

وزیران امور خارجه کشورهای شرق و جنوب آسیا خواهان از سرگرفته شدن مذاکرات شش جانبه درباره برنامه های اتمی کره شمالی شده اند.

وزیران روز پنجشنبه در پی جلسه سالیانه «آسه آن بعلاوه ۳» در بالی اندونزی، در بیانیه ای بر پشتیبانی خود از تلاش برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره تصریح کرده و از شش کشور درگیر در مذاکرات خواستند فضای سازنده ای برای گفت و شنود و رایزنی به وجود آورند.

کره شمالی مذاکرات شش جانبه را که در آن کره جنوبی، چین، ژاپن، آمریکا و روسیه نیز شرکت دارند، در سال ۲۰۰۸ رها کرد اما اینک می خواهد مذاکرات از سرگرفته شود. با این حال، کره جنوبی، با حمایت آمریکا و ژاپن می گوید پیونگ یانگ نخست باید نشان دهد که در رها کردن برنامه های اتمی جدی است.

طرف های گفتگو موافقت کرده اند پیش از تجدید روند شش جانبه، دو کره باید مذاکراتی بین خودشان ترتیب دهند. خبرگزاری کره جنوبی می گوید وزیران امور خارجه کره جنوبی و چین روز پنجشنبه در دیداری خصوصی در بالی بر این اصل بار دیگر تاکید کردند.

با وجود این، مناسبات سئول و پیونگ یانگ در پی دو حمله کره شمالی به هدف های کره جنوبی در سال گذشته در سطح پایینی قرار دارد. کره شمالی به تازگی گفت تا زمانی که دولت کنونی بر سر کار باشد، با کره جنوبی مذاکره نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG