لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۸

خوش بینی نخست وزیر تایلند به نجات پایتخت از ویرانی های بیشتر


خوش بینی نخست وزیر تایلند به نجات پایتخت از ویرانی های بیشتر
خوش بینی نخست وزیر تایلند به نجات پایتخت از ویرانی های بیشتر

نخست وزیر تایلند به نجات و در امان ماندن پایتخت آن کشور از ویرانی های بیشتر در جریان سیل های شدید و بی سابقه چند دهه اخیر ابراز خوش بینی کرده است.

ینگلاک شیناواترا امروز (یکشنبه)، از هموطنانش خواست به توانایی و قابلیت دولت در مقابله با دشواری های ناشی از سیل اعتقاد داشته باشند، هر چند که سیلاب برخی از محله های بانکوک را پوشانده بود.

سیلاب روز شنبه به محله های شمالی شهر رسید و نزدیک به یک سوم از مناطق حومه پایتخت را نیز در برگرفت. در همین حال جزر و مد در خلیج تایلند سطح آب را در رودخانه اصلی بانکوک بالا برده است و انتظار می رود این طغیان تا روز دوشنبه ادامه داشته باشد.

سکنه محله های مرکزی پایتخت با قرار دادن کیسه های شن در مقابل ساختمان ها سعی کرده اند مانع از نفوذ آب شوند، اما سیلاب محوطه اطراف قصر بزرگ و تاریخی شهر و ديگر اماکن توریستی را فرا گرفته است.

ده ها هزار نفر از سکنه پایتخت با استفاده از قایق دست ساز، وانت های بارکش، کامیون های ارتشی و عده ای نیز پیاده به محله های مرتفع پناه برده اند. بسیاری نیز با هواپیما شهر را ترک کرده اند.

وقوع سیل ها، که شدت آن در پنجاه سال اخیر در تایلند بی سابقه بوده است، از هنگام شروع در ماه ژوئیه تا کنون بیش از ۳۸۰ کشته بر جا گذاشته است. خسارات مالی هنوز برآورد نشده است.

نخست وزیر تایلند روز شنبه در پیام رادیویی هفتگی خود خطاب به مردم آن کشور گفت انتظار می رود پایین رفتن سطح آب از این هفته شروع شود. در واقع پایین رفتن سطح آب در مناطق مرکزی تایلند هم اکنون شروع شده است.

وزارت دفاع آمريکا می گوید تایلند از آمريکا درخواست کرده است برنامه دیدار يک ناوشکن آمريکایی از يک بندر اصلی تایلند تمدید شود تا هلی کوپترهای مستقر در آن بتوانند در نظارت بر چگونگی جریان سیلاب به مقام های مسئول و امدادگران کمک کنند.

XS
SM
MD
LG