لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

ارتباط افزایش ابتلا به اچ آی وی به کیفری ساختن همجنسگرایی


یک مطالعه جدید، کیفری ساختن رفتار همجنسگرایی را به بالا رفتن نرخ آلودگی به ویروس اچ آی وی ارتباط می دهد.

در این مطالعه که سازمان ملل متحد آن را روز چهارشنبه در وین منتشر کرد، گفته می شود شیوع اچ آی وی و بیماری ایدز در میان مردان همجنسگرا در کشورهای آسیایی که علیه آنها تبعیض روا می شود، به سطوح نگران کننده ای رسیده است.

مطالعه، که در چارچوب برنامه توسعه سازمان ملل متحد انجام گرفته، حاکی است ۹۰ درصد چنین مردانی در منطقه آسیا و اقیانوسیه به ابزار و مراقبت های جلوگیری از ابتلا به اچ آی وی دسترسی ندارند، و در ۱۰ کشورآسیایی، از جمله چین و هند، قوانین سختگیرانه ای علیه همجنسگرایی، حاکم است.

این گزارش، دولت ها را تشویق می کند مسلم سازند تمام شهروندان آنها، بدون توجه به گرایش جنسی، به سرویس هایی که از عفونت جلوگیری می کند، دسترسی دارند.

ادموند ستل، کارشناس سیاست اچ آی وی سازمان ملل متحد، می گوید در بسیاری از کشورهای آسیایی، مردان همجنسگرا در مراجعه به سرویس های بهداشتی راحت نیستند زیرا از آن می ترسند که به مقامات پلیس گزارش داده شوند.

او می گوید در برخی از کشورها حتی داشتن «کاندوم» می تواند به آزار و مجازات منجر شود.

مطالعه سازمان ملل متحد آشکار می سازد که نبود دسترسی به ابزار و مراقبت های جلوگیری، مردان همجنسگرا در چین را ۴۵ برابر بیشتر از دیگران در برابر آلوده شدن به ویروس اچ آی وی آسیب پذیر می کند.

با این حال، می گوید آگاهی از افزایش مشکل به تغییر سیاست ها در برخی کشورها، به ویژه چین، کمک می کند.

XS
SM
MD
LG