لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

شرکت صدها هزار نفر در مراسم روز عاشورا در خاورمیانه


مراسم روز عاشورا در بیروت - ۱۶ دسامبر ۲۰۱۰
مراسم روز عاشورا در بیروت - ۱۶ دسامبر ۲۰۱۰

صدها هزار نفر روز پنجشنبه در ایران، عراق و لبنان مراسم روز عاشورا را برگزار کردند. در تهران، دسته های عزاداری دولتی در خیابان های اصلی حرکت می کردند. شاهدان عینی فضای پایتخت را بسیار امنیتی توصیف کردند و از حضور انبوه ماموران امنیتی و پرواز هلی کوپترها بر فراز جمعیت خبر دادند.

سال گذشته، در مراسم عاشورا صدها نفر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری توسط ماموران امنیتی و پلیس ضد شورش بازداشت شدند. معترضان در عاشورای گذشته شعارهای ضد دولتی سر دادند.

یک دانشجو از گروه های معترض ایرانی از بروز کشمکش هایی میان تعدادی از عزاداران و ماموران امنیتی در برخی از نقاط تهران در روز پنجشنبه خبر داد. گزارش هایی که هنوز تایید نشده حاکی از آن است که چندین نفر به دلیل سر دادن شعار علیه محمود احمدی نژاد در تهران بازداشت شده اند.

در همین حال، رسانه های دولتی روحانیان حامی حکومت را نشان دادند که رهبری عزاداران در شهر قم را بر عهده داشتند. رسانه های جمهوری اسلامی تصاویر منتقدان دولت را نشان ندادند. صدا و سیمای جمهوری اسلامی همچنین به پخش تصاویر جمعیت عزاداران روز عاشورا در چند شهر دیگر ایران پرداخت که بیشتر از افراد جوان بودند.

عراق

در عراق، شبکه های محلی، مردانی را نشان داد که با زنجیر بر خود می زدند و برخی نیز آثار خون بر سرشان نمایان بود. تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که چندین میلیون نفر از زائران از سراسر جهان عرب برای مراسم روز عاشورا به کربلا و نجف آمدند. در کاظمیه، مردانی سوار بر اسب و در لباس های نمایشی، صحنه های وصف شده روز عاشورا در کتب مذهبی را به نمایش گذاشتند.

ترکیه

در ترکیه، علی اکبر ولایتی، وزیر سابق امورخارجه ایران در کنار رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه برای جمعیتی از عزادارن سخنرانی کرد. هر دو مقام ایرانی و ترکیه ای خواستار اتحاد میان شیعیان و سنی ها و پایان دادن به مناقشه ها شدند.

لبنان

در لبنان، ده ها هزار نفر از شیعیان در مناطق جنوبی شهر بیروت به سخنرانی شیخ حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان گوش دادند. نصرالله چندین سال است که در بین عموم ظاهر نشده است.

وی که با لحنی تند سخنرانی می کرد، مدعی شد که حزب الله لبنان بطور پیاپی اسراییل را شکست داده است و باز هم شکست خواهد داد. وی همچنین از آنچه جنگ روانی علیه گروهش خواند، انتقاد کرد و از طرفداران خود خواست تا با «تهدیدات و توطئه های خارجی» مقابله کنند. شبکه المنار، وابسته به حزب الله لبنان، دسته های عزاداری مردان و زنان جوان را نشان داد که آرام حرکت می کردند و شعار سر می دادند. گروه زنان و مردان از یکدیگر جدا بود.

XS
SM
MD
LG