لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

مطبوعات جمهوری اسلامی يقه لباس کاترين اشتون را در مذاکرات استانبول «اصلاح» کرده اند


مطبوعات جمهوری اسلامی يقه لباس کاترين اشتون را در مذاکرات استانبول «اصلاح» کرده اند
مطبوعات جمهوری اسلامی يقه لباس کاترين اشتون را در مذاکرات استانبول «اصلاح» کرده اند

سانسور عکسی از ملاقات کترين اشتون با سعيد جليلی در جريان گفتگوهای استانبول در مطبوعات جمهوری اسلامی از چشم خبرنگار ديلی تلگراف پنهان نمانده است. برونو واترفيلد با چاپ عکس اصلی - که توسط خبرگزاری فرانس پرس برداشته شده - و مقايسه آن با عکس چاپ شده در ايران می نويسد مطبوعات جمهوری اسلامی پس از «اصلاح» و پوشاندن يقه لباس بارونس اشتون - مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا - آن عکس را منتشر کرده اند. خبرنگار ديلی تلگراف می افزايد که خانم اشتون برای پرهيز از دست دادن با مسؤل ايرانی مذاکرات در تمام مدت گفتگوها دستان خود را پشت سر گره کرده بود؛ اما گويا اين مقدار ملاحظه و مراعات کافی نبوده و رسانه های جمهوری اسلامی با دستکاری در عکس، سعی کردند لباس وی را به الگوی اسلامی نزديکتر کنند.

روزنامه اتاوا سيتيزن با انتقاد از برخورد های ضد و نقيض مقامات ارشد کانادايی با مسأله تهديد جمهوری اسلامی در صورت اکران فيلم ايرانيوم نوشته است دستور وزير فرهنگ کانادا به اکران اين فيلم - با مضمون تلاش جمهوری اسلامی برای پيگيری توليد سلاح های اتمی و حمايت از گروه های تروريستی در خاورميانه - در حالی صادر شد که کتابخانه و مرکز اسناد ملی کانادا نخست از سوی سفارت ايران و سپس از طريق تلفن های ناشناس تهديد شده بود که در صورت نمايش فيلم، با اعتراضات خشونت آميزی روبرو خواهد شد؛ و همزمان، يک بسته مشکوک نيز به کتابخانه رسيد.

وال استريت جورنال از لابی سازمان مجاهدين خلق با دولت بلژيک خبر داده و نوشته است روز سه شنبه نمايندگان سازمان مجاهدين خلق ايران با برگزاری کنفرانسی در بروکسل تلاش داشتند تا دولت آن کشور را متقاعد سازند که بر دولت جمهوری اسلامی فشار بيشتری وارد آورد. اين روزنامه می نويسد اين در حالی است که با توجه به عملکرد گذشته سازمان، به ويژه در ارتباط با رژيم صدام حسين در عراق، آمريکا هنوز برچسب «تروريستی» را از پيشانی آن سازمان برنداشته است، حضور جان بولتون، سفير پيشين ايالات متحده در سازمان ملل متحد، و چند مقام پيشين آمريکا در مراسم روز سه شنبه مهر تأييدی بود بر مشروعيت سازمان مجاهدين خلق.

XS
SM
MD
LG