لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۷

اشتون: ايران بايد اعتماد ما را برای ادامه همکاری های نزديک جلب کند


وزيران امورخارجه کشورهای پنج به علاوه يک در نيويورک نسبت به راه حلی مورد قبول طرفين برای برون رفت از مشکل هسته ای ايران، ابراز اميدواری کردند. (گزارش ويديويی)

وزيران امور خارجه پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد همراه با نماينده آلمان روز چهارشنبه اعلام کردند که اميدوارند هرچه سريعتر به راه حلی برای مسئله اتمی ايران دست يابند و مذاکرات اتمی را با ايران از سر بگيرند.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد همراه با آلمان که به گروه پنج به علاوه يک معروفند، ابراز اميدواری کرده اند بار ديگر اقدامات ديپلماتيک به منظور دستيابی به راه حلی همه جانبه در زمينه مشکل هسته ای ايران، آغاز شود.

کاترين اشتون، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا، که ميزبان وزرای امورخارجه اين کشورها بود با اشاره به محتوای نشست گفت «ما تاکيد کرديم که ايران بايد از مقررات و شروط شورای امنيت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بين المللی اتمی پيروی کند تا اعتماد ما را برای ادامه همکاری های نزديک، جلب کند.»

کاترين اشتون افزود «هدف ماهمچنان دستيابی به راه حلی فراگير، بلندمدت، و مورد قبول طرفين است که جامعه بين المللی را به ماهيت صرفاً صلح آميز فعاليتهای هسته ای ايران، مطئمن سازد.»

هرچند ايران می گويد فعاليتهای هسته ای کشور ماهيتی صلح آميز دارد اما قدرتهای غربی همواره تاکيد کرده اند تهران برای رفع نگرانی جامعه جهانی بايد به پای ميز مذاکرات، بازگردد.

در بيانيه گروه پنج به علاوه يک که توسط خانم اشتون قرائت شد آمده است که اعضای اين گروه بر سر اجرايی کردن تحريمهای وضع شده نيز گفتگو کرده اند. ايالات متحده معتقد است اين تحريمها ايران را وادار به بازگشت به ميز مذاکره، خواهد کرد.

ايالات متحده همواره تاکيد کرده است که اميدوار به دستيابی به توافقی همه جانبه با ايران بر سر برنامه هسته ای و تبادل احتمالی هرگونه سوخت است.

در رويدادی ديگر انتظار می رود، امروز، پنجشنبه، نمايندگان کنفرانس عمومی آژانس بين المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را صادر کنند که از اسراييل خواهد خواست به پيمان منع گسترش سلاح های اتمی بپيوندد.

نماينده مصر در کنفرانس روز چهارشنبه از عدم پيوستن اسراييل به پيمان منع گسترش سلاح های اتمی شکايت کرد. اسراييل تا به حال اظهارنظری در مورد داشتن و يا نداشتن سلاح های اتمی نکرده است اگرچه بسياری از کشورها معتقدند که اسراييل به سلاح های اتمی مجهز شده است.

XS
SM
MD
LG