لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

نگرانی کانادا از احتمال اعدام قریب الوقوع سکینه محمدی آشتیانی


نگرانی کانادا از احتمال اعدام قریب الوقوع سکینه محمدی آشتیانی
نگرانی کانادا از احتمال اعدام قریب الوقوع سکینه محمدی آشتیانی

کانادا در واکنشی به گزارش «کمیته بین المللی علیه اعدام» در مورد اقدام مقامات ایران در صدور حکم اعدام برای سکینه محمدی آشتیانی و احتمال اجرای قریب الوقوع آن را تاسف بار خواند.

سکینه محمدی آشتیانی به جرم زنای محصنه و مشارکت در قتل همسر خود به سنگسار و شلاق محکوم شده و از سال ۲۰۰۶ تاکنون در بازداشت بوده است.

با وجودی که محکومیت های بین المللی و اعمال فشار نهادهای مدافع حقوق بشر در چندین کشور جهان، از جمله کانادا اجرای حکم سنگسار خانم آشتیانی را به تعویق انداخت، اما به نظر می رسد مقامات قضایی جمهوری اسلامی هنوز سایه اجرای حکم مرگ را بر سر این زن ایرانی ۴۳ ساله، گسترده است.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در بیانیه ای که روز سه شنبه (۲ نوامبر) منتشر کرد، نسبت به انتشار اخباری در مورد احتمال اعدام سکینه آشتیانی محمدی در روز چهارشنبه ( ۳ نوامبر ) ابراز نگرانی عمیق کرد.

آقای کانن در بخشی از بیانیه خود خاطرنشان کرده است: «کانادا همچنین به شدت نگران تداوم بازداشت و آزار و اذیت خانم آشتیانی توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی، محروم کردن وی از مراحل قضایی قانونی و نیز بهره گیری از اعترافات کذب و اجباری در مراحل رسیدگی قضایی و محاکمه او است».

وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرده است: «ما بار دیگر مصرانه از دولت ایران می خواهیم تا روند رو به وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور را متوقف کند و به تعهدات بین المللی خود از جمله حصول اطمینان از رعایت حقوق قانونی همه زندانیان پایبند بماند».

کانادا طی ماه های گذشته از برخورد مقامات قضایی ایران با زندانیان و نقض حقوق بشر در این کشور به شدت انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG