لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

آشور بانی پال بابلا، نقاش، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر درگذشت


آشور بانی پال بابلا، نقاش، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر درگذشت
آشور بانی پال بابلا، نقاش، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر درگذشت

آشور بانی پال بابلا، نقاش، نمایشنامه نویس، کارگردان نمایش، استاد دانشگاه و مترجم برجسته آشوری ایرانی، در ۶۶ سالگی در نیویورک درگذشت.

درگذشت آشور بانی پال بابلا گرچه با سکوت و بی خبری رسانه های فارسی زبان روبرو شد؛ اما در محافل هنری و فرهنگی نیویورک بازتاب گسترده ای داشت.

آشور بانی پال بابلا به سال ۱۳۲۳ در یک خانواده آشوری مومن به کلیسای مشایخی آشوری تهران زاده شد. برای آموزش در رشته فلسفه و علوم دینی دانشگاه آمریکایی بیروت به لبنان رفت و مدرک کارشناسی ارشد مدرسه الهیات خاورنزدیک را دریافت کرد.

درخواست کشیش شدن او توسط کلیسای آشوری رد شد؛ اما گرایش به هنر او را به کارگاه های نمایشی لبنان کشاند.

آشور بانی پال پس از بازگشت به میهن که همزمان با دوران آغاز به کار جشن هنر شیراز بود، از طریق کارگاه نمایش گروه «اهرمن» را پایه ریزی کرد و کار نمایش را در کنار نقاشی پیگیری کرد.

«خانه برنارد آلبا» نوشته «فدریکو گارسیا لورکا» یکی از نمایش هایی بود که گروه اهرمن به کارگردانی آشور بانیپال بابلا بر صحنه برد.

اما یکی از کارهای جنجالی که نام آشور را در محافل هنری نوپای تهران بر سر زبان ها انداخت، ارائه اثری از بدن برهنه خودش در نمایشگاه نقاشی اش بود.

آشوربانی پال یکبار نوشته بود: «هنگامی که در جامعه ای ایمان به خدا نابود می شود، تعصب جای آن را پر می کند. هنگامی که در جامعه ای احترام واقعی پایمال می شود، چاپلوسی جایش را پر می کند. هنگامی که هنر از جامعه ای رخت بر می بندد، تقلید جای آن را می گیرد.»

واپسین اثر هنری آشور بانی پال بابلا اجرای نمایشنامه «پدیده ای فرای همگان» به زبان های انگلیسی و فارسی در «بریک تئاتر» بروکلین نیویورک بود که چند روز پیش از مرگش اجرا شده بود. این نمایش برداشتی آزاد از خودکشی و رویدادهای داستانی بوف کور صادق هدایت است.

XS
SM
MD
LG