لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

فرزند انوشه آشوری، ایرانی بریتانیایی زندانی: پدرم هیچ‌گاه فردی سیاسی نبوده است


انوشه آشوری، مهندس ایرانی بریتانیایی، در کنار خانواده‌اش
انوشه آشوری، مهندس ایرانی بریتانیایی، در کنار خانواده‌اش

آریان آشوری، پسر انوشه آشوری، شهروند ایرانی بریتانیایی که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل در ایران محکوم و به زندان افتاده می‌گوید پدرش هیچ‌وقت کار سیاسی نکرده و همیشه حواسش بوده «هیچ کاری با دولت‌ها» نداشته باشد.

آریان آشوری که ۲۹ سال دارد، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی که روز سه‌شنبه نهم مهر ماه منتشر شده گفت: «پدرم به این اعتقاد دارد که سیاست نوعی عارضه است. او معتقد است برای تغییر واقعی، باید روی زیرساخت‌ها و سرپناه‌ها سرمایه‌گذاری کرد. اگر شما معلم هستید، لازم نیست سیاسی باشید؛ چون با همین کار معلمی هم در خدمت جامعه هستید. پدر من هم مهندس بود و نیازی نمی‌دید که سیاسی باشد.»

سخنگوی قوه قضائیه ایران یک ماه پیش اعلام کرد انوشه آشوری به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به ۱۲ سال زندان و پرداخت ۳۳ هزار یورو محکوم شده است.

همسر انوشه آشوری هم پیشتر اتهامات نسبت داده شده به همسرش را ساختگی خوانده بود.

در ماه‌های اخیر، علاوه بر انوشه آشوری، ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا نیز که اقامت بریتانیا را داشته به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.دیگر زندانیان دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی در ایران، نازنین زاغری و کامیل احمدی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG