لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

لائوس: ورود بنگلادش، سوئيس و نروژ به «آسم»


نشست دو روزه رهبران اروپایی و آسیایی حاضر در مرکز همایشهای ملی پایتخت لائوس از روز دوشنبه آغاز شد، و انتظار می رود روی تجارت آزاد و بحران بدهی منطقه یورو تمرکز داشته باشد.

در نهمین نشست آسیا و اروپا یا به اختصار آسِم، بنگلادش، سوئیس و نروژ به طور رسمی به عنوان اعضای جدید معرفی شدند.

در نشست امسال آسِم که با ۵٢ عضو، نماینده بیش از نیمی از جمعیت جهان است، مراسم مختصری به نشانه پیوستن سه کشور جدید برگزار شد.

«تانگ سینگ تاماوونگ» نخست وزیر لائوس گفت: حالا در خانواده «آسِم» سه عضو جدید، داریم.

خانم «شیخ حصینه» نخست وزیر بنگلادش بعنوان یکی از اعضای جدید اجلاس آسیا و اروپا گفت: کشور منافع مشترک و چالش هایی که آسیا و اروپا با آن مواجه هستند را به رسمیت می شناسد.

شیخ حصینه افزود: بین آسیا و اروپا، تنوع و تفاوتهایی وجود دارد، ولی علائق متقابل هم هست. در جهان امروز، وابستگی متقابل اقتصادی میان این دو قاره همچنان قابل توجه و رو به رشد است.

رؤسای اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا به همراه دبیرکل سازمان همکاریهای جنوب شرق آسیا، «آسه آن» از جمله حاضران در نشست امسال آسیا و اروپا هستند.

همچنین «ون جیابائو» نخست وزیر چین، «یوشیهیکو نودا» نخست وزیر ژاپن، «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه، و «ماریو مونتی» نخست وزیر ایتالیا به همراه «دیمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه هم از جمله سران برجسته حاضر در این نشست هستند.

اگرچه قرار است اجلاس آسیا و اروپا بر همکاریهای مشترک تأکید کند؛ اما، انتظار می رود، تنش بین چین و ژاپن بر سر جزایر مورد مناقشه در شرق دریای چین، جلسات آسِم را تحت الشعاع خود قرار دهد.
XS
SM
MD
LG