لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

آيا جنوب شرقی آسيا بهشت سرمايه گذاران در سال آينده خواهد بود؟


آيا جنوب شرقی آسيا بهشت سرمايه گذاران در سال آينده خواهد بود؟
آيا جنوب شرقی آسيا بهشت سرمايه گذاران در سال آينده خواهد بود؟

با توجه به بحران فزاينده مالی در اروپا، نرخ بالای بيکاری و کندی رشد اقتصادی در آمريکا، و خبرهای نااميد کننده اخير از اقتصاد هند، بسياری از تحليلگران اعتقاد دارند که کشورهای جنوب شرقی آسيا بهشت سرمايه گذاران در سال آينده خواهند بود.

کشورهای عضو اتحاديه کشورهای جنوب شرقی آسيا، موسوم به « آسه آن» در حال حاضر شاهد سرمايه گذاری شرکتهای بزرگ چند مليتی، مانند نيسان، و حضور فزاينده مشتريان پولداری هستند که ميخواهند، خريد کنند. وجود اين دو عامل نشان ميدهد که برخلاف کاهش رشد اقتصادی در بسياری از مناطق، رشد اقتصادی در کشورهای عضو «آسه آن» به ويژه فيليپين و اندونزی، ثابت خواهد ماند.

رشد اقتصادی اندونزی همچنان در سطح ۶ درصد ثابت مانده و نرخ تورم در اين کشور کمتر از ۴ و نيم درصد است . احتمال دارد که شرکت های ارزيابی مالی بين المللی بزودی درجه اعتباری اين کشور را افزايش دهند. نتايج بدست آمده از نظرسنجی خبرگزاری رويترز، نشان ميدهد رشد اقتصادی «آسه آن» در سال آينده بمراتب بيشتر از کشورهای بزرگ صنعتی غرب، خواهد بود.

در همين حال از رشد صنعتی ژاپن در ماه گذشته، کاسته شد. اين کاهش تا اندازه ای به خاطر اختلال در توليد و عرضه قطعات در اثر سيلاب و آب گرفتگی در تايلند بود. از ارزش حجم توليدات صنعتی ژاپن در ماه نوامبر ۲ و نيم در صد کاسته شد. اما شرکتهای ژاپنی بسيار خوش بين هستند و پيش بينی کرده اند که ارزش حجم توليدات صنعتی ژاپن در ماه جاری ۴ و ۸ دهم درصد و در ماه ژانويه ۳ و ۴ دهم درصد بالا خواهد رفت. برخی از محصولات و قطعات يدکی کارخانه های ژاپنی، به ويژه صنايع اتومبيل سازی و وسائل الکترونيکی، در تايلند توليد ميشود، که سيل و آب گرفتگی در اين کشور در ماه گذشته، توليد و توزيع محصولات صنعتی ژاپن را مختل ساخت. تحليلگران اقتصادی ميگويند باوجود تداوم بحران مالی در اروپا و کندی رشد اقتصادی آمريکا، اقتصاد ژاپن تلاش ميکند توانمندی گذشته خود را بازيابد.

در آمريکا، دو فروشگاه بزرگ زنجيره ای آمريکا، «سی يرز» و «کِی- مارت» اعلام کردند، به دليل کاهش فروش در فصل خريد تعطيلات کريسمس، مجموعاً حدود ۱۲۰ فروشگاه خود را در آمريکا خواهند بست. در حال حاضر «سی يرز» بيش از ۴ هزار فروشگاه در آمريکا و کانادا دارد. تحليلگران اقتصادی ميگويند کسادی و بسته شدن فروشگاه های سی يرز و کی مارت ضربه مهلکی به بازار شکننده مشاغل آمريکا، وارد خواهد آورد.

اما به رغم بهره بيسابقه ارزان ۳ و ۹ دهم درصدی وام مسکن، شاخص اندازه گيری فروش خانه های مسکونی «کِيس شيلر» نشان ميدهد، که در ماه اکتبر، در ۲۰ شهر عمده آمريکا، از قيمت خانه های مسکونی، يک و دو دهم درصد نسبت به ماه پيش از آن، کاسته شده است.

XS
SM
MD
LG