لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

اجلاس سران آسه آن بدون توافق پایان یافت


رهبران کشورهای جنوب شرقی آسیا به اجلاس منطقه ای در پنوم پن پایتخت کامبوج پایان داده اند، اما نتوانسته اند بر سر مساله تنش زای اختلافات سرزمینی در دریای چین جنوبی به توافق برسند.

در آخرین روز اجلاس، فیلیپین به پبش نویس بیانیه ای که می گوید تمام طرف ها موافقت کرده اند اختلافات را بین المللی نکنند اعتراض کرد. وزیر امور خارجه فیلیپین گفت برخلاف پیش نویس ، که کامبوج رییس فعلی آسه آن و متحد نزدیک چین توزیع کرد، توافقی به دست نیامده است.

مجادله یادآور اجلاس آسه آن در ماه ژوئیه است ، زمانی که ۱۰ کشور عضو نتوانستند برای نخستین بار به دلیل اعتراضات کامبوج روی بیانیه مشترکی توافق کنند.

چهار کشور آسه آن بر بخشی از دریای چین جنوبی ادعا دارند. اما ادعای چین بر تقریبا تمامی دریا بروز اختلاف هایی را در داخل بلوک منطقه ای موجب شده است. پکن با درگیر شدن آسه آن در مذاکرات یا بحث ها در باره اختلافات مخالف بوده است، و توافق های دو جانبه با مدعیان رقیب بسیار ضعیف ترخود، از جمله فیلیپین و ویتنام ، را ترجیج می دهد.

علیرغم اعتراض چین، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در جریان جلسات محرمانه سران نگرانی از اختلافات منطقه ای را مطرح ساخت. بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا گفت آقای اوباما آقای اوباما می خواهد رهبران آسیای جنوبی تنش های ناشی از اختلاف را مهار کنند. رودز گفت دلیلی برای افزایش درگیری وجود ندارد.

با این حال، دان امرسون تحلیلگر مسائل آسیای جنوب شرقی در دانشگاه اسنتفورد به صدای امریکا می گوید به گمان او چین به آرامی با نظریه مذاکرات غیر رسمی با آسه آن همراه می شود.

دبیرکل آسه آن اختلاف بین فیلیپین و کامبوج را مهم ندانست و به خبرنگاران گفت رهبران منطقه ای بر حل مسائل دیگر تمرکز دارند. چندین مساله اقتصادی از آن جمله است، مانند پیشنهاد ایجاد یک ناحیه عظیم تجارت آزاد بین چین، ژاپن، هند، کره جنوبی، استرالیا و زلاند نو. در این میان، ژاپن ، کره جنوبی و چین در باره یک توافق سه جانبه جداگانه تجارت آزاد به گفت و گو نشسته اند.

روز یکشنبه، رهبران آسه آن اعلامیه ای تصویب کردند که به گفته آنها ضامن حقوق بشر برای مردم منطقه خواهد بود. اما گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند اعلامیه گریزگاه هایی دارد که می تواند به دولت های خودکامه مانند ویتنام و لائوس اجازه دهد از آن پرهیز کنند.
XS
SM
MD
LG