لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

بشار اسد: خرابکاران خواست های مشروع برای تغيير را مورد سو استفاده قرار می دهند


بشار اسد: خرابکاران خواست های مشروع برای تغيير را مورد سو استفاده قرار می دهند
بشار اسد: خرابکاران خواست های مشروع برای تغيير را مورد سو استفاده قرار می دهند

بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، مردم آن کشور را روز دوشنبه در يک سخنرانی تلويزيونی، مورد خطاب قرار داد. اين سومين سخنرانی آقای اسد از اواسط ماه مارس است که اعتراضات مردمی در سوريه آغاز شد.

آقای اسد در سخنرانی خود گفت که خرابکاران درخواست های مشروع برای تغيير را مورد سو استفاده قرار می دهند و در ميانه آشوب نمی توان اصلاحات را به انجام رساند.

دو هفته پس از آغاز تظاهرات اعتراضی در ماه مارس بشار اسد در نخستين سخنرانی خود پس از جنبش اعتراضی خارجی ها را مسئول توطئه برای براندازی دولت خود، معرفی کرد. در اواسط ماه آوريل در دومين سخنرانی خود آقای اسد گفت که حکومت نظامی ۵۰ ساله در کشور را ملغی کرده و اصلاحات در کشور صورت خواهد داد.

در همين حال روز يکشنبه فعالان حقوق بشر سوری گفتند ارتش سوریه به منطقه ای در نزدیکی مرز ترکیه حمله کرده است. گفته می شود نیروهای وفادار به بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه، با تانک و نفربر به روستای بداما حمله کرده، دست کم دو خانه مسکونی را سوزاندند و هفتاد نفر را بازداشت کردند. هم اکنون بیش از ده هزار آواره سوری در این منطقه سکنی گزیده اند. بسیاری از آوارگان به شهرهای مرزی ترکیه گریخته اند.

آمریکا موضوع طرح اتهام جنايت جنگی علیه بشار اسد را مورد بررسی قرار می دهد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، طی مقاله ای در روزنامه الشرق الاوسط نوشت سرکوب معترضان در سوریه، بشار اسد و حکومتش را در مسیر مخالف جریان تاریخ قرار داده و باعث شده است که ادعای اصلاح طلب بودن او زیر سئوال برود.

در خبری ديگر وزارت امور خارجه بریتانیا روز شنبه از شهروندان آن کشور خواسته است هرچه زودتر خاک سوریه را ترک کنند. مقام های بریتانیا با صدور بیانیه ای اعلام کردند سفارت آن کشور در دمشق با وخیم تر شدن اوضاع در سوریه قادر به کمک به شهروندان بریتانیایی، نخواهد بود. هشدار سفارت بریتانیا همزمان با حمله روز شنبه تانک و توپخانه نیروهای دولتی به روستای بداما در مرز سوریه با ترکیه، صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG