لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

تابلوی نقاش نیویورکی از یک قربانی سیاهپوست با اعتراض فعالان ضدنژاد پرستی روبرو شد


ساختمان موزه موسسه هنر معاصر بوستون - Photo: ICA

نمایشگاه مروری بر آثار هنرمند برجسته نیویورکی، «دی‌نا شوتز» که سال گذشته تابلوئی از جسد یک قربانی سیاهپوست نژادپرستی کشیده بود، مورد اعتراض فعالان ضدنژادپرستی قرار گرفت؛ ولی هنرمندان برجسته، از حق آزادی بیان هنرمند و اقدام موزه هنر معاصر بوستون در برگزاری نمایشگاه دفاع کردند.

تابلوی «تابوت باز»‌ از «دی‌نا شوتز» در نمایشگاه دوساله هنر امروز آمریکا در موزه «ویتنی»‌ نیویورک جنجال بزرگی برانگیخته بود.

جمعی از هنرمندان عضو «آکادمی هنر آمریکا» با ارسال یک نامه سرگشاده، پنج‌شنبه ۳ آگوست، تصمیم موزه موسسه هنر معاصر شهر بوستون، را مورد ستایش قرار دادند که از تعطیل نمایشگاه مرور بر آثار هنرمند «دی‌نا شوتز» امتناع ورزیده است.

«برخاستن لرزان از رختخواب، از «دی‌نا شوتز» (۲۰۱۵) در موسسه هنر معاصر بوستون - Courtesy: artist
«برخاستن لرزان از رختخواب، از «دی‌نا شوتز» (۲۰۱۵) در موسسه هنر معاصر بوستون - Courtesy: artist

نمایشگاه مرور بر آثار دهه اخیر «دی‌نا شوتز» نقاش ۴۱ ساله مقیم بروکلین، نیویورک، چهارشنبه هفته گذشته ۲۶ جولای، در تالارهای موزه نوساز «موسسه هنر معاصر»‌ افتتاح شد،‌ و بلافاصله به خاطر تابلوی «تابوت باز» او، مورد انتقاد فعالان مبارزه با تبعیض نژادی قرار گرفت.

تابلوی عظیم «تابوت باز» از «دی‌نا شوتز» براساس عکس‌های تاریخی تهیه شده، و به فاجعه «لینچ» بی‌رحمانه «امت تیل» در «می‌سی‌سی‌‌پی» اشاره دارد. نوجوان قربانی را یک زن سفیدپوست به اشتباه، عامل تجاوز به خود معرفی کرده بود.

در نمایشگاه معتبر دوساله موزه «ویتنی» که از ۱۷ مارچ تا ۱۱ ژوئن دایر بود، معترضان که روی «تی‌شرت» خود شعارهای اعتراض‌آمیز علیه موزه و علیه هنرمند سفیدپوست، نوشته بودند، هفته‌ها از صبح تا غروب،‌ جلوی تابلوی «تابوت باز» دست به اعتراض خاموش زدند. آنها با اشاره به نژاد سفید هنرمند، تابلوی او از مرگ دلخراش یک نوجوان ۱۴ ساله سیاهپوست را نژادپرستانه قلمداد کردند. ولی موزه «ویتنی» با دفاع از آزادی بیان هنرمند، از پایین کشیدن این تابلو،‌ امتناع ورزید.

نویسندگان نامه حمایت از موزه موسسه هنر معاصر بوستون، که هنرمندان برجسته،‌ و اعضای نامدار «آکادمی ملی هنر»‌ از جمله «کی‌را واکر»،‌ «مارینا ابراموویچ»، «سیندی شرمن»، «جک ویتون» و «اد روشا»‌ و جمع کثیر دیگری آن را امضا کرده‌اند،‌ می‌نویسند:‌ «نهایت اهمیت را دارد که هنرمندان، همان عدم تحمل و ظلمی که در دیگران مورد انتقاد قرار می‌دهند، بر همدیگر روا ندارند.»

یک هفته قبل از انتشار این نامه، یک گروه از هنرمندان محلی و چهره‌های نامدار اجتماعی شهر باستون، خواستار تعطیل نماشگاه مرور بر آثار «دی‌نا شوتز» شده بودند و برگزاری این نمایشگاه بزرگ را به منزله حمایت موزه هنر معاصر باستون از تابلوی «تابوت باز» این هنرمند قلمداد کردند، علیرغم آنکه این تابلو، که در موزه ویتنی جنجال آفرید،‌ در این نمایشگاه وجود ندارد.

تماشاگران در مقابل تابلوی «امت تیل» از دی‌نا شوتز در بی‌ینال موزه ویتنی Photo by A. Goldstein
تماشاگران در مقابل تابلوی «امت تیل» از دی‌نا شوتز در بی‌ینال موزه ویتنی Photo by A. Goldstein

معترضان در نامه خود، که روز ۲۵ جولای انتشار یافت، تاکید کردند که «موضوع سانسور مطرح نیست. بلکه موضوع، مسئولیت و پاسخگوئی یک نهاد هنری است، نهادی که با هنرمندان کار می‌کند و حاضر نیست تائید کند که در این کشور، هنوز هم مساوات برقرار نیست.»

«اوا رسپینی» دبیر موزه هنر معاصر باستون، در مصاحبه با پایگاه اینترنتی «آرت نت»‌ که به انتشار اخبار هنرهای تجسمی اختصاص دارد، از نمایشگاه مرور بر آثار «دی‌نا» شوتز دفاع کرد و گفت این نمایشگاه که دو سال برای برگزاری آن تلاش شده، نشان‌ دهنده تحول این هنرمند در دهه گذشته است.

در این نمایشگاه، ۲۰ اثر، اغلب پرده‌های بزرگ آبستره، گردآوری شده که گرایش تدریجی «دی‌نا شوتز» به کار روی بوم‌های بزرگ وبا موضوع‌های اجتماعی را نشان می‌دهد.

«رسینی» گفت تابلوی «تابوت باز» هیچ‌گاه برای نمایشگاه موسسه هنر معاصر باستون، در نظر گرفته نشده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG