لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

خودداری گروه های سرشناس هنری جهان ازاجرای برنامه دراسرائیل


خودداری گروه های سرشناس هنری جهان ازاجرای برنامه دراسرائیل
خودداری گروه های سرشناس هنری جهان ازاجرای برنامه دراسرائیل

به دنبال درخواست گروه های حامی فلسطین از هنرمندن جهان برای لغو برنامه های هنری خود در اسرائیل بسیاری از اعضای جامعه هنری جهانی به این درخواست پاسخ مثبت داده اند.

پیامدهای برخورد نیروهای دریایی اسرائیل با کشتی های اعزامی کمکرسانی به غزه و کشته شدن ١٥ تن دراین حادثه در هفته گذشته ابعاد تازه ای پیدا کرده است و نه تنها اسرائیل را در تنگنای سیاسی شدیدی قرار داده بلکه بر سایرامور زندگی مردم اسرائیل نیز اثرات عمیقی داشته است. ازجمله لغو سفرهای تفریحی اتباع اسرائیل به کشور ترکیه، اخطار و هشدار به شهروندان اسرائیلی در رابطه با شرکت در مسابقات ورزشی (ازجمله جام جهانی فوتبال درآفریقای جنوبی) و لغو کنسرت هنرمندان سرشناسی چون الویس کاستلو، بونو وگروه یوتوU2، «اسنوپی داگ» و کارلوس سانتانا.

گروه «پیکسیز» Pixies که قرار بود روز نهم ژوئن در تل آویو برنامه اجرا کند و تعدادی بالغ بر ١٠٠ هزار بلیت کنسرت آنان از ماه ها قبل به فروش رفته بود روز یکشنبه، تنها ٧٢ ساعت پیش از اجرای برنامه این کنسرت را لغو کرد و به هماهنگ کننده برنامه و کنسرت گزاران اسرائیلی خبر داد که اعضای گروه حاضر به اجرای برنامه دراسرائیل نیستند. مدیربرنامه های گروه «پیکسز» دلیل این عمل را اینگونه توصیف کرده است:«وقوع وقایعی خارج از تسلط ما توان اجرای برنامه را از ما گرفته است.»

علاوه براین گروه دو گروه «کلاکسون» Cloxons و «گوریلاز» Gorillas هم روز جمعه گذشته اجرای برنامه های خود دراسرائیل را لغو کردند.

گیل اسکات هرون، «رپ خوان» بین المللی نیز چند روز پیش از اجرای برنامه، کنسرت خود در تل آویو لغو کرد. این هنرمند پرطرفدارموسیقی «رپ» که علت اتصمیم خود را حمله اسرائیل به کاروان کمک های بشردوستانه به غزه عنوان کرده است، درطول جنبش های ضدنژادپرستی در«آفریقای جنوبی» نیزاز اجرای برنامه در این کشور خودداری کرد. درآن زمان او با ساختن ترانه معروف خود به نام «جوهانسبورگ» این پیام را برای مردم آفریقای جنوبی فرستاد که:«وقتی برادران ما برای حقوق خود در آن سوی جهان می جنگند باید بدانند که ما در این سوی جهان به فکر آنان هستیم». بیش از ٥٠ هنرمند بین المللی دیگر ازطریق سایت اینترنتی «کمپین برای تحریم اسرائیل» از این عمل هرون در راه استحکام تحریم های هنری و آکادمیک علیه اسرائیل قدردانی کرده اند.

«الویس کاستلو»، یکی از برجسته ترین آهنگسازان، نوازندگان وخوانندگان موسیقی راک اندررول بریتانیا که قراربود روز ٣٠ ژوئن در اسرائیل به اجرای برنامه بپردازد ، به این دلیل که «وجدانش» به او اجازه نمی دهد که دراسرائیل دست به اجرای یک برنامه هنری بزند، کنسرت خود را لغو کرد.

الویس کاستلو دراین مورد روی سایت اینترنتی خود نوشته است:«بعضی اوقات شرایطی پیش می آید که قرار گرفتن نام شما در فهرست اجرا کنندگان یک برنامه هنری هم می تواند جنبه های سیاسی شدیدی به خود بگیرد و ممکن است این توهم را برای دیگران بوجود بیاورد که شما به ستمدیدگان و مردم بی گناه ابی اعتنا هستید.»

الویس کاستلو درادامه این مطلب می نویسد:«من بر این باورم و امیدوارم که درمیان تماشاگران این کنسرت ها، بسیاری ازمردم اسرائیل هم وجود دارند که سیاست های دولت خود دررابطه با شهرک سازی درمناطق اشغالی، شرایط زندگی رقت بار مردم غزه و ارعاب و تحقیر آنان را به نام «امنیت ملی» زیرسئوال برده و می برند.»

در جایی دیگرالویس کاستلو می نویسد:«البته من به خوبی از حساسیتی که درحول و حوش این مسائل وجود دارد ازجمله اعمال ناپسند و خشونت باردیگری که به نام آزادی انجام می شود آگاهم اما تصمیم کنونی من درمورد عدم اجرای برنامه در اسرائیل مسئله ای است غریزی که با وجدان هرانسانی سروکاردارد. من مطمئن هستم که هرگزدوباره دعوتی از سوی اسرائیل برای اجرای برنامه دراین کشور دریافت نخواهم کرد که این خود جای تاسف است اما من به روزهای بهتر آینده امیدوارم . به روزهایی که من مجبورنشوم چنین نامه ای را بنویسم. با امید صلح برای همه ملل جهان. الویس کاستلو.»

یکی از برگزارکنندگان برنامه های هنری در اسرائیل به نشریه «فوروارد» Forward چاپ آمریکا گفته است که درهفته های اخیر بیش از ١٥ هنرمند بین المللی علیرغم پیشنهاد دریافت دستمزدهای کلان ازدعوت او برای اجرای برنامه دراسرائیل سر باززده و به او پاسخ منفی داده اند.

مقامات هنری و فرهنگی اسرائیل معتقدند که جهان در پی تحریم های سیاسی هم اکنون به تحریم فرهنگی و آکادمیک اسرائیل روی آورده است.

بویکات یا تحریم اسرائیل توسط هنرمندان و ستارگان سرشناس بین المللی امری تازه به شمار نمی رود.هجوم ارتش اسرائیل به لبنان درتابستان سال ٢٠٠٦ موجب شد که ده ها خواننده و هنرمند بین المللی اجرای برنامه های خود را در اسرائیل لغو کنند.

عملیات «سرب مذاب» ارتش اسرائیل در ژانویه ٢٠٠٩ درغزه نیز سیلی از نکوهش جهانی علیه اسرائیل را به دنبال داشت و مدت ها طول کشید تا یک بار دیگر هنرمندان ازجمله «مدونا»حاضر به اجرای برنامه در اسرائیل شدند.

وقایع خشونت بار اخیر، زندگی و شرایط کاری هنرمندان اسرائیلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. هربار حوادث مرگبار و مسائل حاد سیاسی بین اسرائیل و اعراب بوقوع می پیوندند، کشورهای جهان از دعوت هنرمندان اسرائیلی برای اجرای برنامه های هنری در کشورهای خود خودداری می کنند.

درحال حاضروضعیت اجرای کنسرت های التون جان و راد استوارت دو خواننده معروف انگلیسی که در اسرائیل از طرفداران بی شماری برخوردارند و قرار است تا همین ماه درتل آویو برنامه هایی اجرا کنند هنوز مشخص نیست. برگزارکنندگان این دو کنسرت که زمینه اجرای آن ها از سال ها پیش تدارک دیده شده و بلیت های آن به قیمت گزافی به فروش رفته ابراز نگرانی کرده اند که امکان دارد این دوهنرمند سرشناس نیزبه پیروی از هنرمندان دیگر اجرای کنسرت های اسرائیل خود را لغو کنند.

XS
SM
MD
LG