لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

عزت الله انتظامی، بازیگر سرشناس سینما و تئاتر، مدیر جشنواره فیلم شهر شد


عزت الله انتظامی همراه با قالیباف شهردار تهران، مبتکر جشنواره فیلم شهر
عزت الله انتظامی همراه با قالیباف شهردار تهران، مبتکر جشنواره فیلم شهر

چهارمین دوره جشنواره فیلم شهر به کوشش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از ۲۴ تا ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰برگزار می شود.

به گفته برگزارکنندگان، چهارمین جشنواره فیلم شهر را با هدف جلب مشارکت هنرمندان فیلمساز به شهر و موضوعات شهری با رویکرد محوری «شهری انسانی برای انسان شهری» برگزار می شود.

از جمله اهداف این جشنواره شهری: ارتقا فرهنگ عمومی، محله گرایی و اخلاق شهروندی، ساماندهی، هدایت و كنترل فعالیت های سینمایی مراكز فرهنگی هنری سازمان متبوع، ارائه خدمات پشتیبانی، تجهیزاتی و تسهیلات آموزشی و پژوهشی در زمینه فیلم سازی به مراكز فرهنگی سازمان متبوع اعلام شده است.

عزت الله انتظامی رییس افتخاری این دوره از جشنواره فیلم شهر، در این زمینه گفت: «به نظرم جشنواره فیلم شهر یکی از ابتکارات شهرداری تهران محسوب می شود و امیدوارم به مرور زمان با همکاری که میان من و این جشنواره صورت گرفته است فعالیت های مناسبی برای رسیدن به اهداف مشخص شده به انجام رسانیم.»

رییس افتخاری جشنواره فیلم شهر با یادآوری اقداماتی که شهرداری برای سینما و سینماگران به انجام رسانده، افزود: سینما آزادی در حالی از سوی شهرداری ساخته شد که سال ها زمین آن به صورت بایر افتاده بود و در ادامه اقدامات فرهنگی و هنری بسیار دیگری نیز به انجام رسید.

عزت الله انتظامی از سویی دیگر کاهش اخلاقیات و احترام متقابل و رعایت حقوق شهروندی در رفتار اجتماعی شهروندان را به نقد گرفته و افزود: جوان ها آن طورکه باید رعایت حال بزرگان خود را نمی کنند. به یاد دارم استادم، مرحوم «عبدالحسین نوشین» دراین باره به شاگردانش گفت: «قبل از آنکه هنرمند باشید، آدم باشید و خصایص انسانی خود را در هیچ شرایطی از دست ندهید.»

وی افزود: متاسفانه ما به عنوان مردم این نسل اخلاقیات را فراموش کرده ایم چرا که با هم به درستی رفتار نمی کنیم و نسبت به یکدیگر رحم و محبت نداریم و کافی است تنها یک روز در تهران رانندگی کنید تا حرف هایم برایتان محرز شود.

به اعتقاد انتظامی اگر نیت شهرداری در رسیدن به اهداف مذکور جدی باشد می تواند با گذشت، مبانی اخلاقی بسیار فاخری را در فرهنگ شهروندان بگنجاند.

رییس افتخاری جشنواره فیلم شهر با بیان اینکه شهر ما نسبت به گذشته تغییرات شگرفی پیدا کرده است، گفت: توجه به فعالیت های فرهنگی در دوران آقای قالیباف افزایش پیدا کرده است زیرا من به همراه یکی از دوستان خود در دوره مدیریت یکی از شهردارهای سابق تلاش کردیم تا سالن تئاتری در نزدیکی موزه «هنرهای معاصر» بسازیم اما آقای شهردار با ما همکاری نکردند.

به گفته منتقدان درخواستنامه آقای انتظامی در دوران شهرداری محمود احمدی نژاد ارائه شده بود.

گزارشگران سینمایی نوشته اند این جشنواره سینمایی با همکاری خانه سینما و بدون حضور و نقش معاونت سینمایی وزارت ارشاد برگزار می شود که این خود می تواند نمایانگر جدال تازه ای میان معاونت سینمایی وزارت ارشاد که خواهان حذف خانه سینما از صحنه صنعت سینمای ایران است با این نهاد صنفی سینمایی باشد.

XS
SM
MD
LG