لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

درخواست ۴۰۲ فعال سیاسی و مدنی برای راهپیمایی اعتراضی سه شنبه


درخواست ۴۰۲ فعال سیاسی و مدنی برای راهپیمایی اعتراضی سه شنبه
درخواست ۴۰۲ فعال سیاسی و مدنی برای راهپیمایی اعتراضی سه شنبه

یک روز مانده به سه شنبه ۲۵ بهمن، سالروز فراخوان موسوی و کروبی به حضور و حمایت مردم از بهار عرب، گروه ها و افراد بیشتری خواستار حضور مردم ایران در راهپیمایی این روز شده اند.

امروز بیش از چهارصد فعال سیاسی، مدنی و روزنامه نگار از مردم ایران دعوت کرده اند به آنچه «کمپین رهایی» نامیده اند بپیوندند و اعتراض خود را به وضع موجود اعلام کنند.

آنها، از مردم ایران خواسته اند ، به «کمپین رهایی» بپیوندند؛ تلاش برای آزادی میرحسین موسوی ، مهدی کروبی و زهرا رهنورد. به همراه سایر زندانیان سیاسی که در سالهای اخیر بازداشت و زندانی شده اند.

پیش از این شورای هماهنگی راه سبز امید، گروه نزدیک به میرحسین موسوی ، در بیانیه از مردم خواسته بود برای تغییر وضع موجود ، روز سه شنبه، به خیابان بیایند.

۲۵ بهمن روز نمادینی برای مخالفان دولت است. بعد از راهپیمایی معترضان در چنین روزی ، حکومت ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به همراه همسران آنها، در منازل شان زندانی کرد.

فعالان سیاسی و تشکل های منتقد و مخالف حکومت فراخوان داده اند تا به این بازداشت ها و برخورد ها اعتراض شود.

رضا علیجانی ، روزنامه نگار مقیم پاریس که از امضا کنندگان این نامه است می گوید مردم و فعالان سیاسی و آنهایی که دلشان برای ایران می تپد حق خودشان می دانند که برای تغییر وضع موجود پا به عرصه بگذارند.

اوگفت:«از ابتدای انقلاب روز به روز که گذشته سرکوب و محدودیت افزایش یافته است و اگر زمانی گروه های چپ و ملی حذف شدند ، از سال پیش سعی کرده اند مانع حضور آقایان موسوی و کروبی شوند و روند سرکوب را به جایی رسانده اند که به هر بهانه ای شهروندان عادی را بازداشت می کنند.»

این روزنامه نگار خاطر نشان کرد:«این سرکوب ها نه تنها وضع ایران را بهتر نکرده بلکه هر روز که می گذرد بحران های بیشتری در عرصه داخل و خارج از ایران شاهدیم. در خارج ما را به حمله نظامی تهدید می کنند و در داخل، مردمی که با فقر گرفتاری های اقتصادی مواجه اند از اختلاس های میلیاردی می شنوند.»

به عقیده آقای علیجانی، «مجموعه ی این عوامل موجب می شود همه دلسوزان ایران، این حق را داشته باشند که به سرنوشت شان حساس باشند و به سیاست کسانی که کشور را به اینجا رساندند ، اعتراض کنند.»

از ادوار تا ادوار

بیانیه های مختلفی در روزهای اخیر برای همبستگی با راهپیمایی روز سه شنبه صادر شده و امروز هم ادامه داشت.

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی موسوم به ادوار تحکیم وحدت از جمله تشکل هایی است که بیانیه ای را به مناسبت راهپیمایی فردا منتشر کرده است.

این تشکل دانشجویی ضمن تجلیل از آنچه «مقاومت و ایستادگی رهبران جنبش سبز، زندانیان سیاسی» نامیده، خواستار بازگشت حاکمان به آرای مردم و آزادی کلیه زندانیان سیاسی به ویژه رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد.

در خارج از ایران هم تعدادی از نمایندگان دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی موسوم به نمایندگان ادوار مجلس، در نامه ی مشترکی، معترضان را به راهپیمایی فردا دعوت کرده اند.

فاطمه حقیقت جو، احمد سلامتیان، اسماعیل گرامی مقدم، علی مزروعی، حسن یوسفی اشکوری پنج نفر هستند که سابقه نمایندگی مجلس بعد از انقلاب را در کارنامه دارند و در بیانیه شان گفته اند ، نمایندگان دوره های مختلف مجلس شورای اسلامی هستند که نوشته اند «نظام برآمده از انقلاب در تحقق آرمانها و شعار اصلی انقلاب موفق نشده است.

با اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ، در شرایطی حق راهپیمایی را برسمیت شناخته و معمولا راهپیمایی های دولتی با پوشش رسانه ای حکومت همراه است اما مقام های جمهوری اسلامی به معترضان اجازه برگزاری راهپیمایی نمی دهند.

برخی گزارش های غیر رسمی از تکاپوی نیروهای امنیتی و انتظامی در تهران خبر می دهد بخصوص که در ۲۴ ساعت گذشته زمزمه هایی از حضور مردم در راهپیمایی فردا شنیده می شود به همین دلیل تاکنون چند فعال سیاسی و روزنامه نگار از سوی نهادهای امنیتی فراخوانده شده اند.

با این حال ، سایت خبری راه سبز، نزدیک به مخالفان دولت خبر داده ، زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین، شب گذشته به اعتراض فریاد «یاحسین میرحسین» و «مرگ بر دیکتاتور» سرداده اند.

ساعاتی پیش در برخی محلات تهران، شهروندان معترض فریاد الله اکبر سردادند و خواستار آزادی موسوی و کروبی شدند.

XS
SM
MD
LG