لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

اثر منفی تماشای تلویزیون سه بعدی بر کودکان و زنان باردار


اثر منفی تماشای تلویزیون سه بعدی بر کودکان و زنان باردار
اثر منفی تماشای تلویزیون سه بعدی بر کودکان و زنان باردار

یکی از تولید کنندگان تلویزیون های سه بعدی در کانادا درباره اثرات منفی تماشای تلویزیون های سه بعدی در طولانی مدت، به ویژه تاثیر آن بر زنان باردار و کودکان هشدار داده است.

در شرایطی که تلویزیون های سه بعدی به تازگی به بازارهای کانادا راه یافته اند، سی بی سی، تلویزیون دولتی این کشور گزارش داد که شرکت سامسونگ کانادا گفته است تحقیق درباره پیامدهای بلند مدت تماشای تلویزیون های سه بعدی درمراحل مقدماتی قرار دارد.

رابرت گومیلا، مدیر بازاریابی شرکت سامسونگ به تلویزیون دولتی کانادا گفته است: «پژوهش در مورد اثرات جانبی تلویزیون های سه بعدی که با عینک های «فعالی» که دیافراگم آن ها باز و بسته می شوند، به تازگی آغاز شده است. به هنگام تماشای تصاویر سه بعدی این تلویزیون ها، چشم چپ و چشم راست فرد (با عینک های ویژه)، هر یک شصت بار در ثانیه پلک می زند. ما هنوز مطمئن نیستیم که بدن افراد نسبت به باز و بسته شدن دیافراگم با چنین سرعتی، چه واکنشی خواهد داشت.»

وی تاکید کرده است به مردم هشدار داده ایم به هنگام تماشای تلویزیون های سه بعدی احتیاط بسیار به خرج دهند و در صورتی که احساس سرگیجه کردند، دیگر به صفحه تلویزیون خیره نشوند.

شرکت سامسونگ کانادا که اخیراً با صدور بیانیه ای درباره خرید تلویزیون سه بعدی به خریداران هشدار داد، مصرانه از والدین کودکان خواسته است تا مراقب علائمی همچون حرکت های غیرارادی، سرگیجه، درد و گرفتگی عضلات و نیز سرگیجه و تهوع در فرزندان خود باشند.

در این بیانیه همچنین به افراد سالخورده، زنان باردار و افرادی که به بیماری های جدی مبتلا هستند توصیه شده برای جلوگیری از ابتلا به پیامدهای تماشای این تلویزیون ها مثل سرگیجه از آن ها دوری کنند.

آقای گومیلا تاکید است با وجودی که شواهد محکمی برای اثبات اثرات بلند مدت تلویزیون های سه بعدی در اختیار نداریم، اما تماشای آن ها به بیماران، افرادی که الکل نوشیده اند و یا کسانی که دچار بی خوابی هستند، توصیه نمی شود.

برخی کارشناسان هشدار داده اند پیامدهای مضر تماشای تلویزیون های سه بعدی بر کودکان و نوجوانان شدیدتر از اثرات آن بر بزرگسالان خواهد بود.

دکتر داریان انجل، چشم پزشک کانادایی می گوید فن آوری سه بعدی، سیستم بینایی را به محدوده ای فراتر از حوزه تکامل چشم انسان سوق می دهد.

دکتر انجل خاطرنشان می کند تماشای تصاویر سه بعدی باعث خستگی ماهیچه های چشم کودکان می شود که هنوز به اندازه کافی رشد نکرده اند و درنهایت باعث سردرد و سرگیجه می شود.

دکتر مارتین تن هاو، چشم پزشک و متخصص اعصاب چشم در انتاریو می گوید: «هنگام تماشای فیلم های سه بعدی، فرد حجم بالای اطلاعات بصری را دریافت می کند و مغز به ناچار باید این داده ها و منطق آن ها را تحلیل کند در حالی که به تطابق با چنین شرایطی عادت ندارد و در نتیجه تماشای این فیلم ها باعث فشار غیرضروری بر فرد و خستگی ماهیچه های چشم می شوند.»

دکتر تن هاو اذعان کرده است با وجودی که برای اثبات پیامدهای چشمگیر و بلند مدت فن آوری تلویزیون های سه بعدی بر سلامت انسان هنوز خیلی زود است، اما اثرات کوتاه مدت آن به اندازه کافی نگران کننده هستند.


XS
SM
MD
LG