لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

تاثير فعاليت بدنی در پيشگيری از آلزايمر


تاثير فعاليت بدنی در پيشگيری از آلزايمر
تاثير فعاليت بدنی در پيشگيری از آلزايمر

ورزش و رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در پیشگیری از بیماری اَلزایمر و فراموشی ِ دوران پیری دارد

بنا به گفته پژوهشگران داشگاه کلمبیا در نیویورک و دوک در کارولینای شمالی ورزش و رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در پیشگیری از بیماری اَلزایمر و فراموشی ِ دوران پیری دارد.

بیش از ۱۰۶ ميلیون نفر در سراسر جهان به بیماری اَلزایمر دچارند واز این تعداد بخش عمده ای نیاز به مراقبت های دائمی پیدا خواهند کرد. پژوهش های اخیر در دانشگاه کلمبیا نقش ورزش و رژیم غذایی مناسب را در پیشگیری از این بیماری نشان داده و هم از این روست که کارکنان، نیایشگران و بیمارانی که برای عبادت به کلیسای مرکزی جکسون ویل درکارولینا می آیند در حین دعا و اجرای مراسم مذهبی به فعالیت بدنی می پردازند. آنها معتقدند از این طریق می توانند علاوه بر جسم، ذهن خود را نیز فعال و شاداب نگاه دارند.

در اینجا از کلاس های زبان اسپانیایی تا آموزش اسب سواری برای این افراد در نظر گرفته شده است تا از زوال خاطرات و از دست رفتن تواناییهای ذهنی و حافظه آنها جلوگیری شود.

جیمز براون یکی از کسانی است که پس از تشخیص بیماری در این کلیسا حضور فعال دارد او می گوید من ژن این بیماری را دارم چون مادرم نیز به اَلزایمرمبتلا بود و از این بیماری فوت کرد. او به تدریج همه خاطراتش کمرنگ و سپس محو شدند گرچه در حال حاضر با ژنی که جیمز براون از مادرش به ارث برده کار زیادی نمی توان کرد اما می توان در شیوه زندگی این افراد تغییراتی ایجاد کرد تا جلوی بروز بیماری گرفته شود.

دکتر نیکولاس اسکارمس، که مشغول تحقیق درباره تأثیرهمزمان ورزش و رژیم غذایی مردم مدیترانه بر پیشگیری از بیماری در ۲۰۰۰ نفر در دانشگاه کلمبیا است، می گوید، افزایش سنین متوسط عمر و به دنبال آن افزایش تعداد افراد بالای ۶۵ سال در دنیا باعث شده تا اَلزایمر در کنار سایر بیماری های مزمن نظیر دیابت و بیماری های قلبی-عروقی مشکل بزرگی برای مبتلایان بیماری، مراقبین آنها و نظام های بهداشتی- درمانی کشورها ایجاد کند. تعداد مبتلایان به اَلزایمر تا سال۲۰۳۴ دوبرابر خواهد شد و برای پیشگیری از چنین فاجعه ای در حال حاضر باید بر افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و غلات تأکید کرد.

XS
SM
MD
LG