لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

خروج یک راهنمای نظامی از کره شمالی


خروج یک راهنمای نظامی از کره شمالی
خروج یک راهنمای نظامی از کره شمالی

گفته می شود یک راهنمای نظامی به طور قاچاق از کره شمالی خارج شده است. این دستورالعمل نظامی نگرانی پیونگ یانگ را بابت فن آوری الکترونی کره جنوبی و ایالات متحده که درساخت اسلحه به کار می رود، منعکس می کند. این مدرک همچنین نشان می دهد که ارتش کره شمالی از نوعی از رنگ استفاده می کند که امواج رادار را جذب می کند وبه دیگرتاکتیکهای سرّی اشاره می کند که پیونگ یانگ برای مخفی نگاه داشتن سلاحهای خود به کار می بندد.
کارشناسانی که این دستورالعمل را که ادعا می شود دستورالعملی نظامی بررسی کرده اند می گویند پیونگ یانگ راههایی گوناگون را به کارگرفته اند تا میزان آسیب کره شمالی را درشرایطی که مورد حمله احتمالی قرارگیرد، کاهش دهند. به رغم آنکه دراصالت این مدرک تردید وجوددارد، گروهی از مقامهای کره شمالی و آمریکا می گویند این مدرکی واقعی است.
دنیل پینکستن که مفسر با سابقه کره شمالی و ارتش آن است و درگروه موسوم به بحران بین المللی درسئول خدمت می کند، درپی تقاضای صدای آمریکا به بررسی این مدرک پرداخت. وی درخصوص این مدرک گفت که مدرکی شاخص است و به نظرمی رسد می توان اطلاعاتی مفید از آن استخراج کرد.
این راهنما که پنج سال پیش تهیه شده است، تاکتیکهایی را که مدتهاست توسط نیروهای نظامی غربی به کارگرفته می شود.
دنیل پینکستن - که کارشناس سابق نیروی دریایی آمریکا درامور کره شمالی است- می گوید دستورالعمل سری که اکنون پیدا شده است احتمالا میان فرماندهان و متخصصان ارتش کره شمالی توزیع شده است.
خبرخارج شدن این دستورالعمل نظامی کره شمالی برای نخستین بار توسط چسان ایلبو، روزنامه ای شناخته شده که درسئول انتشار می یابد، منتشر شد. دراین روزنامه گزارشی چاپ شده بودکه اززبان یک کارشناس اطلاعاتی کره جنوبی نقل قول کرده بود که تاکتیکهای سری کره شمالی گسترده تر از حد انتظار بوده است.
شمارسربازان کره شمالی بیش از کره جنوبی است،اما مفسران نظامی می گویند کره شمالی به تسلیحات نظامی کافی مجهز نیست و سلاحهای ارتش آن کشور نیز- به ویژه درقیاس با سلاحهای مدرن آمریکا و کره جنوبی- کهنه و فرسوده اند.کره شمالی به داشتن هردو سلاحهای بیولوژیک و شیمیایی متهم است و می گوید در حال ساختن سلاحهای اتمی نیز هست.
بخش خبری صدای آمریکا موفق شده به چهل و هشت صفحه از هشتاد صفحه مدرک موسوم به مأموریت کالب دسترسی یابد. یک نهاد مسیحی کوچک درشهرچئونان به پناهندگان کمک می کند.کشیش این کلیسا می گوید آشنایانی که دردولت کمونیستی کره شمالی دارد حتی به بهای درخطر افتادن جان خود و خانواده هایشان کوشش می کنند چنین مدارکی را از کشورشان خارج کنند.این کشیش می گوید با اتکا روابط خوددرساختار دولت می تواند ویدئویی هایی را ازداخل کشورشان به شکل قاچاق خارج کنند، تصاویری که دردوربینهایی ضبط شده که به ظاهرشکل قلم دارند.
کره شمالی به شدت عده کمی را که از آن کشوردیدار می کنند تحت نظر دارد وبرآنچه اجازه عکس یا فیلمبرداری ازآن را دارند، کاملاً نظارت می کند.

XS
SM
MD
LG