لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۷

رویدادهای خاورمیانه در آینه مطبوعات جهان


رویدادهای خاورمیانه در آینه مطبوعات جهان
رویدادهای خاورمیانه در آینه مطبوعات جهان

روزنامۀ لوموند چاپ فرانسه نوشته است واشنگتن در فکر یافتن کشوری است که به معمر قذافی رهبر لیبی پناه دهد. این روزنامه سقوط دیکتاتور لیبی را امری محتوم خوانده؛ و می نویسد رفتار وحشیانهء سرهنگ قذافی در برابر اعتراضات مردم کشورش ممکن است وی را به محکمۀ جنایات جنگی لاهه بکشاند. و در همین حال، سه مقام دولت آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود گفته اند واشنگتن در تلاش برای پناه دادن به قذافی به کشورهایی می اندیشد که معاهدۀ رم در مورد تسلیم مجرمین به دادگاه جنایات جنگی لاهه را امضا نکرده اند؛ و به این ترتیب، دیکتاتور لیبی این فرصت را خواهد داشت که در یک کشور آفریقایی که به معاهدۀ رم نپیوسته است، پناه بگیرد.

روزنامه گاردین نامه سرگشاده یک لیبیایی به سیف الاسلام قذافی را درج کرده است که نویسنده آن اشاره می کند کودکی من در سایه ترس از معمر قذافی و خانواده اش سپری شد؛ اما اکنون دیگر ترسم ریخته است؛ اگر شما به پایمال کردن حقوق انسانی ما ادامه دهید، من نیز پا به پای دیگر مردم لیبی با هر وسیله ممکن، تا رسیدن به آزادی می جنگم. می دانم که روز رهایی مردم و کشور من فراخواهد رسید؛ حتی اگر من نباشم تا آن روز ببینم.

لس آنجلس تایمز لیبی را تنها بخشی از معادله خاورمیانه خوانده؛ و می نویسد لیبی تنها از آن رو توجهات را به خود جلب کرد که پرزیدنت اوباما و هم پیمانانش در سازمان ناتو برای برانداختن قذافی اعتبار خود را به گرو گذاشته اند. اما بحرین، که از آغاز اعتراضات مردمی جنگ سردی میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی بر سر آن به راه افتاده است، از اهمیت کمتری برخوردار نیست.

و در گزارشی از یمن، خشم زنان از اظهارات رئیس جمهوری آن کشور، عنوان مقاله ای است در نیویورک تایمز. این روزنامه اشاره کرده است که گفته علی عبدالله صالح، رهبر یمن، که «زنان تظاهرکننده در دانشگاه صنعا با راه رفتن در کنار مردان شئونات اسلامی را زیرپا گذاشته اند،» دستمایه راهپیمایی روز شنبه زنان در پایتخت یمن برای حقوق خود شد؛ و در واقع، زنان معترض را علیه حکومت جری تر کرد.

XS
SM
MD
LG