لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

واکنش مردم لبنان نسبت به سفر محمود احمدی نژاد


یک کارگر لبنانی در حال شستن تصویر محمود احمدی نژاد در نزدیکی مرز لبنان و اسراییل - 4 اکتبر 2010
یک کارگر لبنانی در حال شستن تصویر محمود احمدی نژاد در نزدیکی مرز لبنان و اسراییل - 4 اکتبر 2010

سفر روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد به لبنان، علاوه بر ايجاد هيجانات و مشاجرات سياسی، به موضوع بحث رسانه های لبنان و کانالهای ماهواره ای تلويزيونهای کشورهای عربی تبديل شده است.

اين سفر در مقطعی در حال انجام است که نيروهای شبه نظامی حزب الله لبنان طرفدار دولت ايران به واسطه شايعات مربوط به دخالت احتمالی اين گروه در واقعه سال ۲۰۰۵ ترور رفيق حريری، نخست وزير فقيد لبنان درگير مشاجراتی تلخ با رقبای سياسی خود هستند.

حزب الله لبنان گرچه اين اتهامات را رد می کند؛ اما به استناد برخی از گزارشهای تحقيقاتی سازمان ملل متحد، برخی از اعضای اين گروه ممکن است به اتهام دخالت در اين پرونده ترور تحت پيگرد قانونی قرار گيرند.

تلويزيون دولتی ايران گزارشی پخش کرده که در آن کارگران لبنانی را در حال رنگ کردن جدول خيابانها به رنگ پرچم جمهوری اسلامی ايران نشان می دهد. این تلویزیون گزارش کرده: مردم لبنان از سفر محمود احمدی نژاد استقبال می کنند.

در عين حال کانالهای ماهواره های تلويزيونهای کشورهای عربی مصاحبه هايی از بيروت و طرابلس پخش کرده اند که نشان می دهد لبنانيها ضمن ابراز نارضايتی از این سفر، پوسترهايی در دست دارند که در آنها جمهوری اسلامی ايران را محکوم می کنند.

گفته می شود در سطح رهبران لبنان نيز اختلاف نظر های زيادی نسبت به سفر محمود احمدی نژاد وجود دارد.

ميشل عون، از متحدان حزب الله، محمود احمدی نژاد را يکی از معتدل ترين کسانی می داند که از وی تصوير اشتباهی بوجود آمده است. او از لبنانيها خواسته است که از وی به گرمی استقبال کنند و در توجيه آن می گويد: زيرا با رهبران لبنان هم بايد به همين گونه رفتار شود.

چهره های مطرح ائتلاف ۱۴ مارس، طرفدار غرب، که از حاميان سعد حريری، نخست وزیر لبنان اند، برخوردی انتقادآميز نسبت به سفر قريب الوقوع محمود احمدی نژاد به کشور خود دارند. تعدادی از اين دولتمردان لبنانی از اين شکايت دارند که دولت ايران با لبنان به گونه ای رفتار می کند که گويی لبنان پايگاه دولت ايران در منطقه مديترانه است.

XS
SM
MD
LG