لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

کاهش ۴۰ درصدی کمک های تهران به حزب الله


کاهش ۴۰ درصدی کمک های تهران به حزب الله
کاهش ۴۰ درصدی کمک های تهران به حزب الله

آنگونه که ماموران اطلاعاتی و امنیتی اسرائیلی گفته اند، سازمان افراطی و اسلامگرای حزب الله با بحرانی بی سابقه مواجه شده و همین امر تنش آن با حامیان ایرانی شان را موجب شده است.

روزنامه جروسلم پست در شماره روز پنجشنبه (۱۶ دسامبر) می نویسد ایران بودجه سالانه حزب الله را تا ۴۰ درصد کاهش داده است و این کاهش بودجه بحرانی بی سابقه را در میان سازمان چریکی و شیعه حزب الله دامن زده است.

این نتیجه براوردهای اخیر سازمان های اطلاعاتی اسرائیلی است و تنها چند هفته قبل از اعلام رأی دادگاه ویژه سازمان ملل متحد، اعلام می شود. پیش بینی می شود که این دادگاه حزب الله را به ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵، متهم کند.

جمهوری اسلامی در سال های اخیر نزدیک به یک میلیارد دلار به حزب الله کمک نظامی مستقیم کرده است اما به دلیل تاثیر تحریم های اخیر بین المللی علیه جمهوری اسلامی، تهران مجبور به کاهش کمک های مالی اش به حزب الله شده است. حزب الله این پول را از جمله صرف خرید تسلیحات پیشرفته، آموزش و پرداخت حقوق به اعضایش در سراسر لبنان می کند.

کاهش بودجه حزب الله موجب بروز تنش میان حزب الله و حامیان ایرانی آنان شده است که بعدا با اختلاف نظرهایی میان رهبران ارشد حزب الله و «حسین مهدوی» فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد که پیشتر در سال ۲۰۱۰ برای نظارت بر عملیات حزب الله از سوی جمهوری اسلامی، منصوب شده بود.

روزنامه اسرائیلی جروسلم پست، در ادامه می نویسد بنا به گزارش ها، مهدوی در بیروت اداره یک دفتر را برعهده دارد و عضو ارشد سپاه قدس است.

حسین مهدوی برای پرکردن شکاف ایجاد شده در لبنان بر اثر ترور عماد مقنیه، فرمانده نظامی حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۸ در سوریه، به لبنان فرستاده شد. حزب الله ترور عماد مقنیه را به اسرائیل نسبت داده است. مقنیه همچنین نقش رابط میان حزب الله و سپاه پاسداران را ایفا می کرد.

بنا به اطلاعاتی که به اسرائیل رسیده است، مهدوی با مقامات ارشد حزب الله از جمله حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، درباره مسائل مختلف مرتبط با حزب الله، که از پذیرش فرماندهی ایران سرباز می زند، درگیری هایی داشته است.

اسرائیل نگران است که اعلام نتیجه دادگاه سازمان ملل متحد درباره ترور رفیق حریری، بسته به نوع واکنش حزب الله، موجب بی ثباتی در منطقه شود.

حسن نصرالله گفته است که حزب الله ساکت نمی ایستد و از عوامل بلندمرتبه گروه خواهد خواست درباره آنچه که آن را توطئه تروریستی خواند، واکنش نشان دهند.

گزارش نیروهای امنیتی اسرائیل حاکی است که حزب الله در چارچوب تلاش برای منحرف کردن توجه و افکار از یافته های دادگاه ویژه سازمان ملل متحد، از حمه له اسرائیل خودداری خواهد کرد. جروسلم پست می نویسد اما احتمال آن وجود دارد که دولت لبنان را سرنگون کرده و کشور را به سوی بن بست سیاسی بکشاند.

XS
SM
MD
LG