لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

اثرات قطعنامه تحریم بر اقتصاد ایران


واکنش های تهران به قطعنامه تحریم هم چنان ادامه دارد. هم زمان رسانه های داخلی در گفت و گو با کارشناسان به بررسی اثر تحریم، بر بخش های مختلف اقتصاد ایران می پردازند.

در حالی که خبرگزاری فارس، در گزارشی تحلیلی، از اولین روز بورس بعد از صدور قطعنامه جدید نوشته است «رشد ۵۹ درصدی شاخص و اقبال سرمایه گذاران به خرید سهام شرکت های ارزشمند، حکایت از تثبیت بی اثر بودن قطعنامه چهارم بر بازار سهام ایران داشت،» جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت که در لیست تئورسین های اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد نیز قرار دارد،

در گفت و گو با روزنامه پول ( شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ ) آثار تحریم بر هدفمندی یارانه ها را مورد بررسی قرار داده و می گوید، بدون شک این قطعنامه، آثار منفی بزرگی بر روند اجرای آزاد سازی قیمت ها می گذارد.

به گفته آقای پژویان، هزینه مبادلات در تمام سطوح برای کشور به شدت رشد پیدا می کند و صنعت و انرژی ایران هم، از این قطعنامه، بی نصیب نخواهد بود.

با این وجود از دید شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، رتبه اقتصادی کشور، با اجرای هدفمندی یارانه ها، افزایش خواهد يافت. سخنگوی اقتصادی دولت تاکید می کند که قطعنامه جدید چیز تازه ای ندارد و اقتصاد کشور را زمین گیر نمی کند. با این وجود علی پاکزاد، در خبر آن لاین، از افزایش هزینه های اقتصادی بدون دستاورد سیاسی سخن می گوید.

در حالی که از دید مهدی عضنفری، وزیر بازرگانی، تحریم ها نمی تواند تجارت را غیر ممکن کند محمد صادق مفتح معاون وزیر بازرگانی بر این باور است که قانون فعلی تجارت پاسخگوی نیازهای تجاری موجود در فضای بازرگانی کشور نیست.

هم زمان روزنامه پول، به نقل از حسین کاظم پور اردبیلی، که تقرییا ۲۵ سال سکان دار ایران در اوپک بود، می نویسد چنین قطعنامه هایی، به هیچ وجه برای اقتصاد ایران نتایج خوبی ندارد و قطعنا ایران از آثار منفی آن بی نصیب نخواهد ماند.

به گفته مقام اسبق ایران در اوپک هم اکنون به دلیل قطعنامه های قبلی ۳۰ کشتی ایرانی حامل انرژی روی آب مانده و نمی تواند به مقصد برسد.

با این وجود محمد رضا حسین نژاد، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت شرکت های غربی، به واسطه مواجهه با بحران مالی، مجبورند با کمک واسطه ها و دلالان رابطه سرمایه گذاری و تجاری با ایران برقرار کنند. 

XS
SM
MD
LG