لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

تاريخچه شهر سنت لوئيس (ايالت ميسوری)


شهر سنت لوئيس در ایالت میسوری، در مرکز آمریکای شمالی، در نزدیکی محل تلاقی دو رود می سی سی پی و میسوری قرار دارد. شهری که در دوران گسترش و دسترسی به غرب آمریکا نقش مهمی داشت. شهری که به دلیل وجود یک بنای بلند و شاهکار معماری مشهور است.

سنت لوئيس از قرن هجدهم محل آغاز سفر مسافران به غرب آمریکا بوده است. قوس بلند و عظیم سنت لوئيس به نام

Gateway Arch یا «بنای یادبود دروازه سنت لوییس در پارک ملی جفرسون» نماد شهری است که دروازه غرب لقب گرفته است.

بنای یادبود دروازه سنت لوییس بر روی رود می سی سی پی بنا شده و در ۱۸ مایلی شمال آن رود ميسوری است که به سوی کوه های راکی جریان دارد. قرار گرفتن سنت لوئيس بین این دو رود باعث شد تا به یک مرکز فعالیت تبدیل بشود. مردم از این رودخانه ها برای رفت و آمد استفاده می کردند.

توماس جفرسون، سومین رییس جمهوری آمریکا، مری ودر لوئيس و ویلیام کلارک را مامور اکتشاف سرزمینی کرد که در سال ۱۸۰۳از فرانسه خریداری شده بود. آنان ماموریت خود را از سنت لوئيس آغاز کردند.

در آن هنگام سنت لوئيس مرکز آمد و رفت کسانی بود که منابع و محصولات غرب وحشی مانند پوست را به شرق کشور می فرستادند.

ولی چرا در این جا؟ چرا در این قطعه زمین؟

هنگامی که اولین مهاجران به این شهر آمدند کنار رودخانه صخره ای بود و تنها مکانی که به صورت پرتگاه نبود در محل فعلی پایه جنوبی قوس قرار داشت. پایه قوس اين بنا تنها نقطه قابل عبور صخره بود، جایی که می شد از رود به بالای صخره رفت.

در نتیجه این اولین نقطه در مسیر رود بود که نزدیک به دو رودخانه قرار داشت و می شد بدون هراس از سیل در آن شهری را برپا کرد.

سیل مشکلی ایجاد نکرد ولی آتش سوزی عظیمی که در سال ۱۸۴۹در کنار رودخانه آغاز شد بخش بزرگی از سنت لوئيس قدیمی را به خاکستر تبدیل کرد.

راه آهن سراسری نیز موقعیت سنت لوئيس را به عنوان پایتخت تجاری کشور متزلزل ساخت.

باب مور می گوید سنت لوئيس هیچگاه موقعیت اولیه خود را بدست نیاورد ولی چندین صنعت مدرن از جمله صنعت هواپیما و اتومبیل سازی در این شهر ماوا گزید.

کارخانه آبجو سازی انهایزر بوش که از قرن هجدهم در سنت لوئيس آغاز به کار کرد هنوز به توليدات خود ادامه می دهد. کارخانه آبجوی بادوایزر هم کار خود را در سال ۱۸۷۶از اینجا شروع کرد.

آقای مور می گوید سنت لوئيس علاوه بر آنکه محل فعالیت کارخانه پرفروش ترین آبجوی جهان است خدماتی را به طور رایگان به شهروندان و جهانگردان ارايه می کند. وی می گويد بازدید از باغ وحش، موزه تاریخ، موزه هنری و بیشتر مراکز فرهنگی ما رایگان است. باب مور اضافه می کند جهانگردان حتما باید از یک مکان دیدنی در این شهر دیدار کنند. مثلا باید بنای یادبود دروازه سنت لوییس در پارک ملی جفرسون را ببینند. باید بیائيد و آن را ببینند و از Gateway Arch ديدن کنيد.

XS
SM
MD
LG