لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

آمریکا ناو هواپیمابر خود را راهی کره کرد


ناو هواپیمابر آمریکایی جورج واشنگتن
ناو هواپیمابر آمریکایی جورج واشنگتن

وزارت امورخارجه آمریکا حمله کره شمالی به یک جزیره کره جنوبی را نقض عامدانه آتش بس جنگ ۱۹۵۳ کره خواند.پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت چین برای ضابطه مند کردن کره شمالی نقشی محوری دارد. پکن سالهاست که رهبری کره شمالی را مورد حمایت خود قرار داده است.

کره شمالی روز سه شنبه به جزیره یون پیونگ حمله کرد. این حمله شامل پرتاب بیش از ۱۰۰ گلوله توپ توسط توپخانه کره شمالی بود که به کشته شدن دو سرباز کره جنوبی و مجروح شدن ۱۸ تن دیگر انجامید.آقای کراولی گفت ایالات متحده می داند که چین نمی تواند به کره شمالی دستور دهد. اما به گفته این سخنگو، دولت باراک اوباما به مسوولان چینی گفته است که پکن باید برای پیونگ یانگ روشن کند که مسوول وضعیت فعلی است.

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه نسبت به تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از حمله کره شمالی به کره جنوبی ابراز تاسف کرد و از هر دو طرف خواست خویشتندار باشند.در همین حال، ارتش آمریکا اعلام کرد که روز یکشنبه، مانوری دریایی را با کره جنوبی در سواحل غربی کره آغاز می کند که به عنوان واکنشی به حمله کره شمالی تلقی می شود.

پیش از این حمله اخیر کره شمالی به کره جنوبی، قرار بود مانور دریایی مشترک آمریکا و کره جنوبی، با شرکت ناو هواپیمابر جورج واشینگتن صورت بگیرد که برگزاری این مانور به تاخیر افتاده بود.ارتش آمریکا می گوید مانور مشترک دو کشور قدرت اتحاد دو کشور و همچنین تعهد آمریکا به ثبات در منطقه را نشان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG