لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

ساکنان جنوب یمن خواهان استقلال هستند


ساکنان جنوب یمن خواهان استقلال هستند
ساکنان جنوب یمن خواهان استقلال هستند

در حالی که عمرو موسی، رییس اتحادیه عرب، وعلی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن، در صنعا به گفت و گو نشسته بود، تظاهر کنندگان در خیابان های چندین شهر جنوبی براه پیمایی پرداختند و پرچم های منطقه را که زمانی مستقل بود تکان می دادند

هزاران نفر از ساکنان جنوب یمن روز سه شنبه به خیابان ها ریختند و خواهان حمایت از استقلال منطقه شدند.

در حالی که عمرو موسی، رییس اتحادیه عرب، وعلی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن، در صنعا به گفت و گو نشسته بود، تظاهر کنندگان در خیابان های چندین شهر جنوبی براه پیمایی پرداختند و پرچم های منطقه را که زمانی مستقل بود تکان می دادند.

معترضین از کشورهای عرب خواستند از خواست آنها برای استقلال یمن جنوبی حمایت کنند. پس از جلسه، عمرو موسی به خبرنگاران گفت اتحادیه عرب از وحدت و ثبات در یمن پشتیبانی می کند.

یمن با شورش شیعیان در شمال و نا آرامی های جدایی خواهانه در جنوب درجنگ بوده است.

شورشیان زیدی علیه آنچه آن را اقدامات سرکوب گرانه دولت از سال ۲۰۰۴ می نامند می جنگند. زد و خورد بین شورشیان و نیروهای ارتش طی چند سال گذشته نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر را در بدر کرده است . در این میان، نیروهای دولتی کوشش جنوب برای جدایی از بقیه یمن را در سال ۱۹۸۴ سرکوب کردند. دو منطقه در سال ۱۹۹۰ دوباره متحد شدند. ساکنان جنوب یمن می گویند آنها از زمان وحدت دوباره از نظر سیاسی و اقتصاددی به حاشیه رانده شده اند.

XS
SM
MD
LG