لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

بمناسبت بزرگداشت جانباختگان حوادث پس از انتخابات در ایران ناآرامی هايی روی داد


برخی از سایتهای مخالفین در ایران از نا آرامی های تهران در روز سه شنبه خبر داده اند. این ناآرامی ها، که در سالگرد تظاهرات میلیونی ۲۵ خرداد سال گذشته روی داد، به بازداشت تنی چند از معترضین نیز انجامیده است.

یکی از درگیری ها در تقاطع خیابان ولی عصر و فتحی شقاقی تهران روی داده است. بنا به گزارش شاهدان عینی بدنبال تشنجاتی در میدان ونک در ساعت ۴ بعد از ظهر روز سه شنبه گاردهای مستقر با گذاشتن کلاه‌های ایمنی به حالت آماده باش در آمدند و در ساعت ۵ در تقاطع بهشتی با ولی عصر، میدان فاطمی، میدان فرهنگ، میدان ونک، پارک ‌وی، و دیگر تقاطع‌های عباس‌آباد استقرار پرشمار نیروهای یگان ویژه و بسیجیان کم سن و سال گزارش شده است.

همچنین روز گذشته حجم پارازیت ارسالی بر روی کانال‌های ماهواره ای فارسی زبان چون صدای آمریکا و بی‌.بی.سی شدت یافت، سرویس ایمیل گوگل مختل شد، و از سرعت اینترنت هم شديدا کاسته شد.

سایت «فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران» نیز گزارش کرده است که روز سه شنبه ۲۵ خرداد ماه در حین و پس از اجرای مراسم گرامیداشت جان باختگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، در بهشت زهرای تهران، تعدادی از شرکت کنندگان در این مراسم دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. بنابر گزارش این سایت خبری تا ساعت شش عصر روز گذشته بیش از هشت نفر دستگیر شده اند که شش نفر از آنها زنان و یا دختران جوان بوده اند.

از سوی دیگر، تعدادی از شهروندان تهرانی دیروز در مراسم گرامیداشت سالگرد درگذشت سهراب اعرابی، که در محل سکونت وی برگزار شد، حضور یافتند.

با فرارسیدن سالگرد انتخابات ریاست جمهوری، که در پی آن چندين نفر از معترضان به اعلام نتایج انتخابات در درگیری های خیابانی و یا در بازداشتگاه ها جان خود را از دست دادند، خبر از برگزاری مراسم یادبود جانباختگان این حوادث در شهرهای مختلف ایران می رسد.

به گزارش دانشجونیوزمراسم سالگرد جان باختن کیانوش آسا، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت تهران، روز گذشته در شهر کرمانشاه برگزار شد.

این مراسم علیرغم ممانعت نیروهای امنیتی با حضور صدها تن از مردم کرمانشاه در منزل برادر کیانوش آسا برپا شد.

به گفته یکی از حاضرین، نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت یکی از شرکت کنندگان در این مراسم کردند.

سایت دانشجونیوز نیز از مشهد خبر داد که در روزهای گذشته فعالین دانشجویی دانشگاه های مختلف این شهر به نهاد های امنیتی و قضایی احضار و تهدید به بازداشت شده اند.

این احضارها در حالی اتفاق افتاد که این دسته از دانشجویان مشهدی برای برگزاری مراسم سالگرد مصطفی غنیان و حمید مداح آماده می شدند.

XS
SM
MD
LG