لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۷

نگاهی به اقتصاد ایران در هفته پایانی مرداد ماه


سیاست دولت صدای شالیکارها را در آورد

دولت در حالی افزایش قیمت خرید تضمینی برنج را تصویب کرد، که از دید دبیر انجمن برنج، خرید تضمینی از مسیر واقعی خود منحرف شده است و وزیر کشاورزی نیز در لیست سیاه استیضاح مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

منابع خبری داخل کشور از روز دوشنبه – بخش اعظمی از گزارش های خود را به برنج اختصاص دادند. پیش تر خبرگزاری مهر در گفت و گو با حمید علیخانی، معاون وزیر بازرگانی، از آغاز خرید تضمینی برنج از روز دوشنبه سخن گفته بود. این مقام در گفت و گو با خبرگزاری فارس از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به خرید تضمینی برنج خبر داد. احمد ناطق نوری، نماینده مجلس شورای اسلامی، نیز پیش تر به همین منبع قیمت خرید تضمینی برنج را ۱۴۰۰ تومان عنوان کرد و در عین حال گفت واردات ۸ نوع برنج اعلام شده از سوی وزرات بهداشت تخلف است.

با این وجود در یکی از تیترهای داخلی روزنامه جهان صنعت آمده بود که تصویب نرخ تضمینی برنج در هیات دولت صدای شالیکارها را در آورد. جمیل علیزاده شایق در گفت و با خبرگزاری فارس با انتقاد از اعلام زمان خرید تضمینی برنج در تابستان گفت از ابتدا قرار بود قیمت ها در بهمن هر سال اعلام شود و با این کار کشاورز انگیزه و فرصت برنامه ریزی برای کاشت ارقام پرمحصول را داشته باشد. هم زمان دبیر انجمن برنج در گفت در گو با خبرگزاری مهر از انحراف خریدهای تضمینی از مسیر مواقعی خود سخن گفت که منجر به زیان کشاورزان شده است.

تراز تجاری ایران با ۲۵ کشور منفی شد

خبرگزاری فارس در گزارشی اختصاصی اعلام کرد طی ۴ ماهه اول امسال از مجموع ۴۹ کشور شریک اول تجاری ایران، تراز تجاری ایران با ۲۵ کشور منفی و ۲۳ کشور مثبت است..

بر اساس این گزارش منفی ترین تراز تجاری ایران با امارات متحده عربی ست، که در قبال خرید ۱ میلیارد و ۳۸ میلیون دلار از ایران طی این مدت بیش از ۵ میلیارد و ۵۴۹ میلیون دلار به ایران صادرات داشته است. به این ترتیب، تراز تجاری ایران با امارات متحده عربی منفی ۴ میلیارد و ۵۱۰ میلیون دلار است.

با استناد به این منبع، پس از امارات متحده عربی، بیش ترین تراز منفی ایران با کشورهای آلمان، کره جنوبی، ترکیه و فرانسه است. تراز تجاری ایران، هم چنین با چین، روسیه و آمریکا در این مدت منفی شده است.

در این گزارش، مثبت ترین تراز تجاری ایران با عراق با مازاد تجاری ۱ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار عنوان شده است. این در حالی ست که خبرگزاری ایسنا صادرات ایران به عراق را هم چنان نزولی ارزیابی کرده و با تکیه به آمار گمرک ایران از کاهش صادرات کشور به عراق در ۴ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۸۸ خبر می دهد. صادرات ایران در این مدت از نظر وزن و ارزش کاهش یافته است.

هم زمان به نوشته روزنامه اطلاعات برنامه دولت برای مقابله با تحریم ها بزودی اعلام می شود. اطلاعات این خبر را از قول مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، در دومین همایش صادرات غیر نفتی منتشر ساخته است.

دولت خسارت ناشی از تحریم ها را پذیرفت

دولت دهم در حالی برای نخستین بار سخن از تدابیر ویژه برای مقابله با تحریم ها به میان می آورد که هم زمان با هدفمند کردن یارانه ها، گزارش ها از ذخیره سازی بنزین توسط مردم حکایت دارد. وزارت بازرگانی نیز از فروش آرد با قیمت های جهانی به نانواها خبر می دهد.

تهران برای نخستین بار از تدابیر ویژه برای مقابله با تحریم اقتصادی سخن می گوید. خبرگزاری مهر ضمن بیان این نکته که دولت خسارت ناشی از تحریم ها را می پذیرد، از قول مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، اعلام کرد، که هفته آینده، گوشه ای از این تدابیر برای بخش تولید و فعالان اقتصادی تشریح می شود.

تنها به فاصله چند ساعت خبرگزاری فارس نیز با تاکید بر اصلاح قانون محدودیت دولت در جلوگیری از واردات، که در برنامه چهارم توسعه بر آن تصریح شده است، این اقدام را شگرد جدید ایران برای مقابله با تحریم ها خواند و اعلام کرد افزایش توان تولید داخلی در دستور کار مجلس شورای اسلامی و دولت قرار می گیرد.

در همین حال خبرگزاری مهر ضمن آن که از ذخیره سازی بنزین یارانه ای توسط مردم خبر داد اعلام کرد، فروش بنزین آزاد اوج گرفته است. ناصر رئیسی فرد، رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسر کشور، در گفت و گو با این منبع درباره آخرین وضعیت فروش بنزین نیمه یارانه ای آزاد با نرخ ۴۰۰ تومان در جایگاه های سوخت گفت،

در حال حاضر با کاهش سهمیه های بنزین یارانه ای میزان فروش بنزین آزاد در جایگاه سوخت افزایش یافته است.

انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی

۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی در حالی به فروش رفت که به گفته یک عضو کمیته تحقیق و تفحص از شبکه بانکی کشور، اقدامات معوقات دولتی، تا کنون بی نتیجه بوده است. ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی در مدت ۵ ساعت به فروش رفت.

همچنين خبرگزاری مهر از انتشار اولین مرحله اوراق مشارکت ریالی طرح توسعه فازهای پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد، شرکت ملی نفت ایران قصد دارد برای تامین بخشی از منابع مالی فازهای پارس جنوبی تا پایان سال جاری در مجموع ۳ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی برای توسعه این میدان مشترک گازی عرضه کند.

به گزارش این منبع نرخ سود بالا – ریسک صفر درصدی – و پرداخت اصل و سود اوراق توسط بانک صادرات در کنار نقل و انتقال بدون محدودیت و معافیت از مالیات از دید این منبع از عواملی ست که از آن به عنوان مزیت های انتشار اوراق مشارکت فازهای پارس جنوبی یاد شده است.

اوراق مشارکت پارس جنوبی در حالی واگذار می شود که بار دیگر شاهد دور تازه ای از انتقادات در زمینه شیوه واگذاری ها هستیم. پرویز فتاح، وزیر سابق نیرو (در دولت نهم) در گفت و گوی مشروح با خبرگزاری مهر خطاب به مسئولان با تاکید بر این نکته که چوب حراج به بیت المال نزنیم اظهار داشت، باید از دولت پرسید چرا معامله ایران خودرو را بهم زد یا چرا سایپا را به ۳ برابر فروخت؟

تهران به سیاست های اقتصادی دوران جنگ نزدیک می شود

هم زمان با راه اندازی دبیر خانه کمیته ملی اطلاع رسانی هدفمند کردن یارانه ها برخی از آگاهان بر این باورند، هر چه به زمان اجرای هدفمندسازی یارانه ها نزدیک تر می شویم ، سیاست های دولت به سیاست های اقتصادی دولتی در دوران جنگ شبیه تر می شود.

دبیر خانه کمیته ملی اطلاع رسانی هدفمند کردن یارانه ها با حضور معاون رئیس جمهوری در امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی کار گروه تحول اقتصادی راه اندازی شد.

محمد رضا فرزین، سخنگوی کار گروه طرح تحول اقتصادی، در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس ضمن اشاره به واریز یارانه نقدی به حساب ها از ابتدای مهر ماه اظهار داشت، آزاد سازی قیمت ها پس از شارژ حساب ها خواهد بود.

پیش تر گزارش ها از افشای اطلاعات اقتصادی متقاضیان یارانه نقدی حکایت داشت. خبرگزاری مهر از ارائه ۱۷ هزار حساب بانکی توسط بانک مسکن به سامانه وزارت رفاه آن هم بدون اطلاع مردم خبر داد.

با این وجود در زمانی کم تر از ۲۴ ساعت محمود رضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی، در گفت و گو با خبرگزاری فارس ضمن تاکید بر این که هیچ یک از بانک های دولتی به صورت خودسرانه اقدام به ثبت شماره حساب مشتریان خود در پایگاه اینترنتی وزارت رفاه نکرده اند هر گونه اقدام خودسرانه بانک ها در این زمینه را تکذیب کرد.

دولت در حالی بر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تاکید می کند که حسین نظری، رئیس اتحادیه نانوایان تهران، در گفت و گو با خبرگزاری فارس اظهار داشت میزان افزایش قیمت نان پس از هدفمند کردن یارانه آرد مشخص نیست. به گزارش خبر آن لاین تنها به فاصله چند روز از اعلام عرضه آرد به قیمت جهانی از سوی وزیر بازرگانی این خبر توسط معاونش تکذیب شد.

هم زمان به گزارش خبرگزاری مهر نیز در حالی که جایگاهدارن سراسر کشور از جمع آوری کارت بنزین خبر می دهند وزارت نفت آن را تکذیب می کند.

در همین حال تیتر يکی از خبرهای صفحه داخلی روز خبر اين بود: «آمادگی دولت برای حمله به یارانه ها. علی پاکزاد در گزارش خود نوشت، هر چه به زمان اجرای هدفمند سازی یارانه ها نزدیک تر می شویم سیاست های دولت به سیاست های اقتصادی دولتی در دوران جنگ شبیه تر می شود.

سیاست هايی که به نوشته این روزنامه می تواند به ایجاد تمرکز گسترده در تمامی شئون اقتصادی، کاهش مشارکت مدیریت بخش خصوصی، ایجاد شبکه توزیع گسترده ولی با مدیریت متمرکز، اجرای سیاست های انقباضی پول و تشدید نظارت بر تبادلات خارجی اعم از واردات و صادرات منجر شود. به عبارتی دولتی تر شدن اقتصاد ایران.

XS
SM
MD
LG