لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

رییس جمهوری آمریکا کاهش نیروها در افغانستان را رد می کند


مقامات دولت می گویند پرزیدنت اوباما این موضوع را در روز سه شنبه در جریان دیدار ۹۰ دقیقه ای با رهبران کنگره در کاخ سفید عنوان کرد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید او شمار سربازان آمریکا در افغانستان را کاهش نخواهد داد، و توجه خود را فقط بر مبارزه با تروریسم متمرکز نخواهد ساخت.

رییس جمهوری آمریکا کاهش نیروها در افغانستان را رد می کند
رییس جمهوری آمریکا کاهش نیروها در افغانستان را رد می کند

مقامات دولت می گویند پرزیدنت اوباما این موضوع را در روز سه شنبه در جریان دیدار ۹۰ دقیقه ای با رهبران کنگره در کاخ سفید عنوان کرد.

او همچنین روز چهارشنبه، در جلسه بررسی استراتژی افغانستان و پاکستان، که مشاوران ارشد نظامی و سیاسی رییس جمهوری در آن حضور دارند، شرکت می کند.

یک مقام ارشد دولت گفت رییس جمهوری به گروه دو حزبی قانون گذاران اطمینان داد که بررسی قاطع وعمیق خواهد بود، و با احساسی از فوریت پیش می رود.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، هشدار داده است که اگر سربازان بیشتری اعزام نشوند، آمریکا ممکن است در مناقشه بازنده شود. انتظار می رود او بالغ بر ۴۰ هزار سرباز اضافی درخواست کند.

گفته می شود آقای اوباما به افزایش متعادلتر نیروهای نظامی آمریکا گرایش دارد.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه، پس از جلسه روز سه شنبه به خبرنگاران گفت او نگران آن است که رییس جمهوری در ادامه جنگ، از «اقدامات نیمه کاره» استفاده کند. مک کین گفت شکست دادن طالبان برای رسیدن به هدف از بین بردن شبکه تروریستی القاعده اساسی است.

میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، و دیگر قانون گذاران جمهوریخواه از پرزیدنت اوباما می خواهند توصیه های فرماندهان نظامی را بشنود. اما بسیاری از دموکرات ها با اعزام نیروهای بیشتر مخالف هستند.

ننسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت پیش از آن که رییس جمهوری تصمیمی بگیرد، باید به مسایل بسیاری پرداخته شود.

اما، هری رید، رهبر اکثریت سنا، گفت قانون گذاران آقای اوباما را مطمئن ساختند که آنها بدون توجه به تصمیمی که بگیرد، از او حمایت خواهند کرد.

تلفات آمریکا در افغانستان در ماه های اخیر، در حالی که نیروها عملیات تهاجمی تری را عیله طالبان و دیگر گروه های ستیزه گر دنبال می کنند، افزایش یافته است.

نظر سنجی های اخیر نشان داده است که از حمایت عمومی از جنگ کاسته می شود. اما سخنگوی کاخ سفید گفت مسایل سیاسی در تصمیم نهایی رییس جمهوری نقشی بازی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG