لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

مقامات افغان: ایران جریان ارسال سوخت به افغانستان را قطع کرده است


مقامات افغان: ایران جریان ارسال سوخت به افغانستان را قطع کرده است
مقامات افغان: ایران جریان ارسال سوخت به افغانستان را قطع کرده است

مسوولان افغان می گویند ایران صادرات سوخت به افغانستان را متوقف کرد. گفته می شود دست کم ۲۰۰۰ تانکر سوخت در مرز ایران و افغانستان تجمع کرده اند و در قیمت سوخت را بالا می برند. افغان ها نگرانند که زمستان سردی در پیش داشته باشند.

روز چهارشنبه مسوولان افغان اعلام کردند که منع صادرات سوخت از ایران به افغانستان که هنوز از سوی دولت جمهوری اسلامی هنوز تایید نشده، احتمالا منعکس کننده نظر مقامات جمهوری اسلامی است که فکر می کنند، سوخت ارسالی به افغانستان به دست نیروهای بین المللی تحت رهبری آمریکا خواهد رسید. نیروهای بین المللی با شورشیان طالبان در جنگ هستند. اما افغانستان تاکید دارد بنزین، گازوئیل و نفت حرارتی ارسالی به افغانستان تنها دارای مصارف صلح آمیز خواهد بود.

مسوولان افغان می گویند تانکر های سوخت در مرز ولایات غربی نیمروز، هرات و فراه نزدیک به سه هفته است که مانده اند.

ساکنان افغانستان به شدت به سوخت عرضه شده از ایران برای گرم کردن خانه هایشان در زمستان متکی هستند. دمای هوای افغانستان در فصل زمستان به کمتر از دمای انجماد می رسد.

مسوولان افغانستان همچنین از لطمه دیدن فعالیت های تجاری در کشورشان خبر داده اند. ایران و افغانستان عمدتاً دارای روابط خوبی هستند اما حکومت ایران مخالف حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان است. مسوولان آمریکایی بارها دولت محمود احمدی نژاد را به تامین منابع مالی، و تحویل سلاح به شبه نظامیان در افغانستان متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG