لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۰

آیت الله خامنه ای: تحریم ها را دور می زنيم


تیتر صفحه نخست برخی از روزنامه های ایران روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه به این موضوع اختصاص یافت که تهران بار دیگر مدعی شده است تحریم ها را دور می زند.

تیتر درشت کیهان عصر روز سه شنبه ۱۶ شهریور با اشاره به سخنان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با جمعی از کار آفرینان کشور، چنين بود: «تحریم ها را دور می زنیم و غرب را ناکام می گذاریم.»

تیترهای اصلی روزنامه های جام جم، ایران، تهران امروز و خراسان نیز به بازتاب سخنان رهبر جمهوری اسلامی اختصاص یافته است. موضوع دور زدن تحریم ها به وسیله جمهوری اسلامی موضوع تازه ای نیست و پیش تر نیز برخی از مقامات کشوری و لشگری در ایران بر همین موضوع تاکید داشتند. ولی این نخستین بار است که آیت الله علی خامنه ای از دور زدن تحریم ها و آن چه وی «اقتصاد مقاومتی واقعی» خواند سخن می گوید.

رهبر جمهوری اسلامی ایران دولت را به دو اقدام موظف ساخت. نخست، مدیریت دقیق و عالمانه منابع مالی؛ و دوم، بهبود فضای کسب و کار.

علی خامنه ای اجرای کامل و مستمر سیاست های اصل ۴۴ را، که به موجب آن اقتصاد ایران به سه بخش تعاونی، دولتی و خصوصی تقسیم می شود، حلال بسیاری از مشکلات دانست.

رهبر جمهوری اسلامی در حالی گفت تحریم ها را ناکام می گذاریم که تنها یک روز قبل از این سخنان عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس دیوان محاسبات کشور، در گفت وگوی بعد از ظهر روز دوشنبه با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار داشت، «لایحه برنامه پنجم توسعه، با اهداف سند چشم انداز و سیاست های کلان ابلاغی توسط رهبر جمهوری اسلامی انطباق کامل ندارد.»

این مقام در عین حال گفت با وجود سرمایه گذاری و اختصاص بودجه محصولات تولیدی با استاندارد های جهانی هم خوانی ندارد، و اضافه کرد، «در محصولات ساده هم قدرت رقابت نداریم.»

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به این موضوع که مدیریت صحیحی در حوزه انضباط مالی وجود ندارد، نتیجه این روند را مساوی با افزایش روزانه وابستگی به نفت در کنار افت کیفیت محصول دانست، که سبب بالا رفتن قیمت تمام شده و تضعیف قدرت رقابت می شود.

به گفته رئیس دیوان محاسبات کشور، کل واگذاری ها با روح قانون اصل ۴۴ انطباق کامل ندارد.

و بخش خصوصی واقعی که قاعدتا می باید وارد مزایده و رقابت شود وجود ندارد.

در همین حال مسعود میر کاظمی، وزیر نفت ایران، روز سه شنبه ۱۶ شهریور از بی نیاز شدن ایران از واردات بنزین خبر داد. این در حالی است که خبرگزاری مهر نیز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه، با اشاره به این که تهران در پی تشدید تحریم ها طرحی ضربتی را اجرا کرد که، به گزارش این منبع، ایران را علاوه بر بنزین در تولید گازوئیل هم خود کفا کرده است.

هم زمان گزارش ها از چالشی دیگر مابین دو قوه مجریه و مقننه حکایت دارد. تیتر صفحه نخست روزنامه جهان صنعت روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه، از ارسال پرونده دولت در زمینه عدم تهیه اساسنامه های شرکت ملی نفت ایران به مراجع قضایی کشور اختصاص یافته است.

این در حالی است که علی اکبر اولیا، نماینده اقلیت مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه گفت، «استرداد لایحه برنامه پنجم توسعه از سوی دولت به معنی سر کار گذاشتن همه است.»

XS
SM
MD
LG