لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۴۶

بر اساس توافقی با مقامات هائیتی، آمریکا کنترل فرودگاه پایتخت را بدست می گیرد


بر اساس توافقی با مقامات هائیتی، آمریکا کنترل فرودگاه پایتخت را بدست می گیرد

در هائیتی، امدادگران برای رساندن غذا، آب و دارو به بازماندگان زمین لرزه در داخل و در اطراف پورتوپرنس، شبانه روز تلاش می کنند.

هائیتی و آمریکا توافقنامه ای امضا کرده اند که اجازه می دهد آمریکا کنترل فرودگاه پایتخت را، که بسیاری از تدارکات به آنجا می رسد، در دست بگیرند.

چهار روز پس از زلزله ای که سه چهارم شهر را ویران کرد، تراکم در فرودگاه، جاده های مسدود و منابع محدود، کوشش های امدادی را کند کرده است.

تیم های امداد از سراسر جهان برای کمک در هائیتی هستند، اما امدادگران گزارش می دهند مردم شکیبایی خود را از دست می دهند و آنها از آن بیم دارند که اگر در تحویل تدارکات شتاب نشود، مشکلات امنیتی بوجود آید.

انتظار می رورد هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز، شنبه وارد فرودگاه پورتوپرنس شود.

او با رئیس جمهوری هائیتی و اعضای تیم دولت آمریکا و مسئولان دیگر برای مشخص ساختن بهترین راه های کمک به کوشش های امدای و رفاهی ملاقات می کند.

کلینتون گفت او دیدار خود را به فرودگاه محدود خواهد کرد زیرا نمی خواهد اختلالی در کوشش های جاری بوجود آید. در این سفر دکتر راجیو شاه، رئیس جدید آژانس آمریکایی توسعه بین المللی، خانم کلینتون را همراهی می کند.

پایتخت هائیتی اینک فاقد یک نیروی پلیس فعال است. هزاران بزهکار که پس از ویران شدن زندان شهر گریختند در شهر پراکنده شده اند. شاهدان می گویند مردان مسلح به قمه شب هنگام خیابان ها را زیر پا می گذارند و هر آنچه را می توانند در خانه های ویران شده پیدا کنند بغارت می برند.

اجساد بی شمار و بی نام و نشان در خیابان ها رها شده است و جان به در بردگان تلاش می کنند از بوی تندی که فضا را پر کرده است فرار کنند.

مقامات هائیتی می گویند تا کنون حدود ۴۰ هزار جسد در گورهای جمعی دفن شده است و پیش بینی می کنند که این رقم ممکن است به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

دریاسالار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید تا روز دوشنبه بالغ بر ۱۰ هزار سرباز آمریکایی برای کمک به توزیع تدارکات امدادی در هائیتی یا در نزدکی ساحل آن خواهند بود.

ناو هواپیمابر «کارل وینسون» با ۱۹ هلیکوپتر روز جمعه به ساحل هائیتی رسید و به عنوان یک فرودگاه شناور عمل خواهد کرد. قرار است یک کشتی بیمارستانی نیروی دریایی آمریکا نیز رهسپار هائیتی شود.

XS
SM
MD
LG