لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

سانسور بصورت ابزاری در دست مقامات جمهوری اسلامی برای «تصفيه حسابهای داخلی» در آمده است


سانسور بصورت ابزاری در دست مقامات جمهوری اسلامی برای «تصفيه حسابهای داخلی» در آمده است
سانسور بصورت ابزاری در دست مقامات جمهوری اسلامی برای «تصفيه حسابهای داخلی» در آمده است

به مناسبت اعلام جرم دادستان تهران، آقای عباس جعفری دولت آبادی، علیه دو سایت اطلاع رسانی محافظه‌ کار الف و جهان نیوز به اتهام «توهین» به رئیس جمهور سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ای بار ديگر تلاش مقامات جمهوری اسلامی برای سانسور بیشتر اینترنت در ایران را محکوم کرده است.

در اين بيانيه، سازمان گزارشگران بدون مرزاعلام کرده است: «بعد از بکارگیری همه‌ راه ‌کارهای بی‌ سابقه در مهار اطلاع رسانی، سانسور رسانه‌ها مستقل و مخالفان، در چند ماه اخیر، حال با یاری دستگاه قضایی نوبت به تصفیه حساب در جناح محافظه‌کاران رسیده است.»

به عقيده مقامات گزارشگران بدون مرز این اعلام جرم دادستان تهران نشانگر تشدید اختلاف محافظه ‌کاران در پی رویدادهای پس از انتخابات ٢٢ خرداد است.

اختلافی که به گفته اين نهاد بين المللی مدافع آزادی بيان به رسانه‌های محافظه‌ کار کشیده شده و نشان ازآن دارد که دولت محمود احمدی نژاد هیج صدای مخالفی را ديگر نمی تواند تحمل ‌کند.

دراين بيانيه که روز چهارشنبه ٢۵ آذر ماه در پاريس منتشر شده، سازمان گزارشگران بدون مرز به شرح اين دو سايت اينترنتی محافظه کاران پرداخته است.

گفته ميشود سایت «الف» متعلق به احمد توکلی یکی از رهبران جریان محافظه‌ کار و منتقد محمود احمدی ‌نژاد است که اخيرا وی را به دخالت در رویدادهای پس از برگزاری انتخابات رياست جمهوری متهم کرده بود و همچنين سایت «جهان نيوز» نيزبه گروه محافظه‌ کار ره ‌پویان انقلاب اسلامی و وابسته به علی زاکانی نماینده مجلس است وعليرغم آنکه از حامیان محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بوده اما پس از رویدادهای ماه های اخیرآقای زاکانی از دولت فاصله ميگيرد.

اين نهاد بين المللی مدافع آزادی بيان و حقوق روزنامه نگاران درگوشه وکنار جهان، جمهوری اسلامی را یکی از سرکوبگرترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اينترنت دانسته و اين کشور را در ليست دشمنان اينترنت در جهان قرار داده است و دربيانيه خود می نويسد: «توهین به مقامات رسمی» در طی دوازده سال گذشته یکی از اتهامات و بهانه‌های اصلی توقیف روزنامه‌ها ، مسدود کردن سایت‌ها و همچنین بازداشت روزنامه نگاران و وب‌ نگاران بوده است.

در اين بيانيه همچنين به مسدود شدن سایت آينده نيوز يکی ديگر از سایت‌های نزدیک به محافظه‌کاران که در تاریخ ١٥ آذر ماه از سوی دادستان تهران تهدید به پیگرد قضایی شد بود اشاره شده است.

از سال ١٣٨١ «کمیته مصادیق فیلترینگ» که زیر مجموعه‌ شورای عالی فرهنگی است و ریاست آن را رییس جمهور برعهده دارد، لیست سیاه سایت‌های ممنوعه را برای مسدود سازی تهیه می‌ کند. از جمله سایت‌های عمومی خارجی مسدود شده در ایران می‌توان از یوتیوب و فیس بوک نام برد.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز: «در ايران سیستم مسدودسازی و کنترل شبکه اینترنت مشابه با سایبرسانسور چین بکار گرفته می‌شود. اخیرا سپاه پاسداران بخش عمده سهام شرکت مخابرات اصلی‌ ترین شرکت خدمات دهنده اینترنت در کشور را خریداری کرده است، این شرکت قراردادهای بین المللی و تعهدات جمهوری اسلامی برای گردش آزادی اطلاعات را نادیده می‌گیرید.»

XS
SM
MD
LG