لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۷

نخستين ديدار يک مقام کشورهای موسوم به طلايه داران بهار عرب در کاخ سفيد


نخستين ديدار يک مقام کشورهای موسوم به طلايه داران بهار عرب در کاخ سفيد
نخستين ديدار يک مقام کشورهای موسوم به طلايه داران بهار عرب در کاخ سفيد

طی هفته گذشته، باجی قائد السبسی، نخست وزير تونس، به آمريکا سفر کرد و با مقام های واشنگتن ديدار داشت. تحولات سياسی در تونس الهام بخش حرکتی سياسی شد که بهار عرب نام گرفته است. در ميان مقام های کشورهايی که بهار عرب را تجربه کرده اند، نخست وزير تونس اولين مقامی است که در کاخ سفيد با رييس جمهوری آمريکا ملاقات می کند.

پرزيدنت اوباما در ملاقات با نخست وزير تونس گفت تحولات سياسی در آن کشور از حساسيت زيادی برخوردار است و آمريکا از خواست مردم تونس حمايت می کند.

تحولات سياسی موسوم به بهار عرب از تونس آغاز شد و به مصر و ديگر کشورهای منطقه سرايت کرد.

در ماه ژانويه سال جاری اعتراض های مردمی در تونس به سقوط دولت زين العابدين بن علی انجاميد و طی ماه اخير، اين کشور خود را برای تاسيس نظامی دموکراتيک آماده کرده است.

در کمتر از سه هفته، تونس صحنه انتخاباتی آزاد خواهد بود. مقام های اين کشور با خوشبينی از آينده سخن می گويند و موفقيت سياسی تونس را برای کل منطقه مهم ارزيابی می کنند.

نخست وزير تونس می گويد: تاکنون، بهار عرب، محدود به تونس بوده است. اميدوارم اين بهار در کل منطقه گسترده شود. اين امر تاحد زيادی به موفقيت سياسی و اقتصادی تونس وابسته است.

اکنون تونس در کمتر از سه هفته، صحنه انتخاباتی آزاد خواهد بود. يازده هزار نامزد از صد و ده حزب در انتخابات سراسری اين کشور شرکت کرده اند و مردم تونس در تاريخ ٢٣ اکتبر، نمايندگان خود را برای تدوين قانون اساسی جديد انتخاب خواهند کرد.

دولت آمريکا اعلام کرده است که از نزديک انتخابات تونس را پيگيری خواهد کرد و پرزيدنت باراک اوباما در ارتباط با حساسيت تحولات سياسی آن کشور می گويد: موفقيت سياسی در تونس برای آمريکا از حساسيت زيادی برخوردار است. ايجاد فرصت های بيشتر و گسترش سرمايه گذاری در آن کشور برای آمريکا نيز بسيار مهم است.

کاخ سفيد از اعطای وامی ٣٠ ميليون دلاری به تونس سخن گفته و دولت آمريکا می خواهد ٢٠ ميليون دلار کمک مالی نيز برای فعاليت های بخش خصوصی در تونس اختصاص دهد.

طی سال جاری، تونس الهام بخش ديگر کشورهای منطقه بوده و اکنون نگاه ها با اميد و نگرانی معطوف به آينده سياسی آن کشور است.

XS
SM
MD
LG