لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

هک شدن سایت خانه سینما و اعلامیه پشتیبانی قاطع سینماگران ایران از مدیرعامل خانه سینما


هک شدن سایت خانه سینما و اعلامیه پشتیبانی قاطع سینماگران ایران از مدیرعامل خانه سینما
هک شدن سایت خانه سینما و اعلامیه پشتیبانی قاطع سینماگران ایران از مدیرعامل خانه سینما

تاکنون رسم چنین بوده که سینماگران ایران در کشاکش بحرانهای سیاسی یا مشکلات صنفی از هرگونه اراده جمعی پرهیز کنند. این پرهیز و کنار بودن سینماگران ایرانی از اعتراضات مسالمت آمیز، باعث شهره شدن آنان به غیرسیاسی ترین و غیرفعالترین صنف فرهنگی ایران شده بود. این خاموشی از آن رو قابل درک بود که به گفته هیچکاک اگر بدانید بومی که روی آن نقاشی می کنید میلیونها دلار هزینه در پی داشته، دستان هر نقاشی برای کار روی آن بوم می لرزد. اما به گفته یکی از سینماگران سختگیریهای شدید دولت و نگرش «پادگانی» در برخورد با مشکلات جامعه، زمینه ساز گسترش ناخشنودی عمومی از جمله صنف خاموش سینماگران ایران شد.

یکی از مدیران خانه سینما گفت، سیاستهای ویرانگرانه وزارت ارشاداسلامی آتش اعتراض را شعله ور کرده، هرچند همین دولتیان دوستتر دارند با پاک کردن صورت مسئله ریشه ناخشنودی را در وابستگی به جنبش معروف به سبز ارزیابی کنند. امری که به تندروان امکان می دهد با نادیده گرفتن پیامدهای زیانبار سیاستهای ویرانگرانه شان، با توسل به روشهای پادگانی و جبهه ای دست به سرکوب سینماگران و بستن خانه سینما، تنها نهاد مستقل این صنف بزنند.

یکی از سینماگران امضا کننده بیانیه پشتیبانی از مدیرعامل خانه سینما در برابر تهاجمات طیف تندرو کیهان پرورده در وزرات ارشاد که جوادشمقدری، معاونت سینمایی، علمدار آنان است،گفت: تصمیم به بستن خانه سینما و «احمدی» کردن آن مدتها پیش در تحریریه کیهان و با شرکت گروه شمقدری گرفته شده است.

یکی از منتقدان سینمایی معتقد است امروزه روز در ایران اسلامی بودن نهادها، کافی نیست، بلکه احمدی شدن آنان شرط لازم برای بقایشان است.

با این همه، گروه بزرگی از سینماگران سرشناس و برجسته ایرانی که روند شتابان نابودی صنعت سینما را دریافته و از چشم انداز سخت تیره و تار سیاستهای احمدی کردن آن سخت نگران اند در بیانیه ای بسیار کوتاه از تلاشهای محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در برابر تهاجمات شمقدری و کیهان شریعتمداری پشتیبانی کرده اند

سینماگران ایرانی به کوتاه نویسی شهره شده اند. پیش از آن نیز بیانیه کوتاه در لغو همایش بزرگ خانواده سینما را با مذمت سیاست فشار و ارعاب توسط وزراتخانه های اطلاعات و فرهنگ و ارشاداسلامی منتشر کردند و این بار نیز چنین گفته اند: برای حفظ سينمای ارزش‌مدار ايران و جامعه‌ی اصناف سينمايی دركنار مديرعامل منتخب خود(خانه سينما) ايستاده‌ايم"

اين نامه را هنرمندانی همچون داريوش مهرجویی – بهرام بيضایی - ناصر تقوایی - رخشان بنی اعتماد – مجيد مجيدی – كامران شيردل – نورالدين زرين كلك -پرويز پرستويی – كمال تبريزی و ... امضا کرده اند.

همزمان با این رویداد، خبرگزاری ایلنا گزارش کرد: سايت خانه سينما از روز يكشنبه(12مهرماه) ساعت 6 عصر، هك و از دسترس خارج شده است.

مينا جهانگيری(مسئول روابط عمومي خانه سينما) با تاييد اين مطلب افزود: ابتدا در ساعت 6 روز گذشته به‌جای صفحه‌ اصلی سايت، صفحه‌ای مشكی با خط‌های قرمز كه شامل انبوهی از دشنام‌ها و الفاظ ركيك به سينماگران بود ، روی سايت ديده شد و پس از بررسی مشخص شد كه سايت هك شده و از دسترس خارج شده است.

وی ادامه داد: موضوع را به مسئول فنی سايت اطلاع داديم و براساس بررسی در تولبار سايت مايكروسافت مشخص شد، هكر؛ ايرانی و از داخل ايران است. هم‌اكنون مسول فنی درحال برنامه‌ريزي و رفع مشكل است و به احتمال فراوان فعاليت مجدد سايت عصر امروز آغاز می شود.

XS
SM
MD
LG