لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

واکنش به نگاه دونالد ترامپ به ایران از دریچه هنر؛ تصویری متفاوت از ایران


عکس تزئینی است.

فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد تعلیق ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر به ایالات متحده، با موجی از اعتراض ها در داخل و خارج آمریکا روبرو شده است. در بیشتر موارد، این اعتراض ها در چارچوب تظاهرات مردمی برگزار شده اند، اما در یک مورد خاص، در قالب آثار هنری رخ داده است.

آثار ۲۳ هنرمند که از کلکسیون محمد افخمی، کارشناس ایرانی-تبار امور مالی به امانت گرفته شده اند، به نگاه دونالد ترامپ به ایران که به نظر می رسد سخت گیرانه تر از دولت قبلی آمریکاست، می پردازد.

به گزارش «روزنامه هنر» آقای افخمی گفته است که می خواهد تصویری متفاوت و «نرم تر» از ایران را به مردم آمریکا نشان دهد.

عنوان نمایشگاه «شورشی، دلقک، عارف، شاعر، ایرانیان معاصر» است و چهارم فوریه در موزه «آقاخان» تورنتو کانادا افتتاح می شود. قرار است این آثار بعد از نمایش در این شهر، به صورت یک نمایشگاه سیار به ایالت های کالیفرنیا، تگزاس، و برخی شهرهای شرقی آمریکا نیز منتقل شود.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در روزهای گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است.

مقام های دولت ترامپ می گویند این محدودیت موقتی است و بعد از تصویب قوانینی برای بررسی بیشتر افرادی که از این کشور وارد آمریکا می شوند، این محدودیت موقت برداشته می شود.

نمایشگاه این هنرمند ایرانی تبار در تورنتو، شامل آثار دیجیتال، کارهای چیدمانی، عکس و مجسمه سازی است؛ از جمله آثاری از عباس کیارستمی، فیلم ساز فقید و برجسته ایران و همچنین شیرین نشاط هنرمند ایرانی مقیم آمریکا.

هدف دیگر این نمایشگاه نشان دادن این امر است که بازار هنر ایران همچنان زنده است.

به گفته محمد افخمی، هنرمندان زیادی هستند که فرصت ارائه کارهای خود را نداشته اند. اما بیشتر سفر می کنند، بیشتر می بینند، و بیشتر از سوی گالری های آمریکا، اروپا و آسیا به دنیا معرفی می شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG