لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۳

اکسی متر، اپلیکیشنی برای نجات بیماران از مرگ


اکسی متر
اکسی متر

امید می رود که کاربرد اکسی متر در تلفنهای هوشمند، بتواند جان بیماران بسیاری را در کشورهای در حال توسعه نجات دهد.

یک اپلیکیشن جدید که برای تابلت و تلفن هوشمند طراحی شده، می تواند در کشورهای در حال توسعه در دسترس شمار بیشتری از مردم قرار گیرد چون ارزان است و استفاده از آن نیز ساده است.

امید می رود که این اپلیکیشن جان میلیون ها کودک را در کشورهای در حال توسعه نجات دهد. آمار رسمی حاکی از آن است که در این دست کشورها، هر سال میلیون ها کودک به سبب خفگی ناشی از ذات الریه جان خود را ازدست می دهند.

این اپلیکیشن تازه می تواند کمبود اکسیژن را در ریه مبتلایان به ذات الریه تشخیص دهد. این بخش عمده ای از این معضل را حل خواهد کرد، به این سبب که در اغلب مواردی که ذات الریه با آنتی بیوتیک به سادگی قابل درمان است، اصلا تشخیص داده نمی شود و در نتیجه به قیمت جان مبتلایان آن تمام می شود.

دکتر مارک آنسرمینو، پژوهشگر و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، همراه تیم تحقیقاتی خود، موفق شده وسیله ای کوچک و سبک را که به سادگی می تواند به تلفن هوشمند یا تابلت متصل شود، بسازد.

این سیستم که به صورت اپلیکشین قابل استفاده در سیستم های هوشمند پرتابل (منقول) است، ارزان است، اما به رغم ارزان بودن، دقیق است و می تواند میزان اکسیژن و ضربان قلب را در بدن افراد تشخیص دهد و به کاربر هشدار دهد.

این اپلیکیشن که اکسی متر نام دارد، قابلیت آن را دارد که از خاصیت رسانا بودن بدن انسان استفاده کند و امواج الکترونیک را از راه جریان خون وارد بدن کند و به این ترتیب تشخیص دهد که در خون عفونت وجود دارد یا نه. میزان اکسیژن موجود در خون نیز از همین طریق قابل تشخیص است.

دکتر آنسرمینو می گوید انتظار می رود اکسی متر ویژه تلفن همراه، به بهایی بین ۱۰ تا ۴۰ دلار به بازار عرضه شود. این درحالی است که کارآیی این دستگاه هوشمند، به اندازه دستگاه های حساسی تشخیص داده شده که در بیمارستان های غربی از آنها استفاده می شود و بهای آنها چند هزار دلار است.

آنسرمینو می گوید با ساخت اپلیکیشن ها و برنامه هایی از این دست، می توان از تلفن های هوشمند به عنوان وسیله پزشکی برای تشخیص و پی گیری علائم حیاتی بدن بیماران استفاده کرد و از آن جا که این اطلاعات محفوظ می مانند، کارشناسان بهداشت و درمان یا پزشکان می توانند این اطلاعات ذخیره شده را مرور کنند و در طول درمان بیمار، طی مدت های طولانی تر نیز، از آن بهره ببرند. وی می گوید تیم تحقیقاتی اش برآن است که تلفن های هوشمند ویژه ای را تنها برای استفاده های پزشکی طراحی کند.
XS
SM
MD
LG