لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

بازداشت چند ساعته شکوری‌راد پس از نشست خبری حزب اتحاد ملت ایران


علی شکوری‌راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، تنها چند ساعت پس از حضور در نخستین نشست خبری این حزب تازه تاسیس بازداشت و در ساعات پایانی دوشنبه، نهم شریور ماه آزاد شد.

چندین خبرگزاری‌ از جمله ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت عصر روز دوشنبه نهم شهریور ماه خبر داده بودند که آقای شکوری‌راد بازداشت شده اماحساب توییتر حزب تا ساعت ۱۸ به وقت تهران از تایید خبر بازداشت خودداری کرد و توضیح داد که دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برای "ادای پاره‌ای توضیحات" به دادسرا احضار شده بود، اما "هنوز بازنگشته است". در نهایت هم آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با تایید خبر بازداشت به ایرنا گفت که شکوری‌راد با ارائه "قرار کفالت" از سوی خانواده، آزاد شده است.

علی شکوری‌راد عضو پیشین شورای مرکزی جبهه مشارکت در اولین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد. این حزب اصلاح‌طلب که مجوز تاسیس و فعالیت خود را در دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی دریافت کرده است از سوی برخی رسانه‌های اصولگرای ایران "بدل" و "جانشین" جبهه مشارکت نام گرفته است.

آقای شکوری‌راد صبح روز دوشنبه در نخستین نشست خبری این حزب شرکت کرد و در پاسخ خبرنگار خبرگزاری فارس درباره "فتنه سال ۸۸" گفت: " در مورد واژه‌ای که برای حوادث سال ۸۸ به کار می‌برید در متون حقوقی ما فتنه تعریف نشده است و ما دریافتی از این واژه نداریم."

دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی عنوان کرد که "حوادث سال ۸۸ مانند استخوان لای زخمی برای کشور و ملت است" که این حزب معتقد است نباید آن را "کش داد"، اما برخی "با تداوم حبس و حصر و ارائه برخی موضوعات" به دنبال کش دادن آن هستند.

او همچنین تاکید کرد که "حزب اتحاد ملت خود را اصلاح طلب و خاتمی را رهبر اصلاحات می‌داند".

دفاع از نظریات حسن روحانی درباره نقش شورای نگهبان در انتخابات مجلس و تاکید بر این که نظارت استصوابی "معضلی است که با روح قانون در تعارض است" از دیگر بخش‌های سخنان شکوری‌راد در این نشست خبری بود.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم دلیل بازداشت این نماینده مجلس ششم را "اصرار بر تخلفات قبلی و اقدامات فتنه‌گرانه" اعلام کرده‌اند و خبر بازداشت او توسط ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت نیز تایید شده است.

علی شکوری‌راد در پاییز ۱۳۸۹ نیز چند روزی بازداشت شد، اما به گفته دستگاه قضایی با وساطت "یکی از علمای قم" آزاد شد.

XS
SM
MD
LG