لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

ازدواج برنامه‌ريزی شده در ايران با قتل در لوئيزيانا به‌ پايان رسيد


طاهره قاسمی
طاهره قاسمی

روزنامه تايمز- پيکايون که در نيواورلئان منتشر می‌شود در خبری تحت عنوان «يک ازدواج برنامه‌ريزی شده در ايران با قتلی در باتون روژ به پايان رسيد» می‌نويسد ازدواجی که تقریبا چهار دهه پیش در ایران آغاز گرفته بود، با پيدا شدن کالبد بی‌جان طاهره قاسمی در روز ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ (۱۶ مه ۲۰۱۵) در منطقه پوشیده از درختی در بخش سنت هلن (ايالت لوئيزيانا)به پایان تلخ و غم‌انگیزی رسید. همسر سابق طاهره، حمید قاسمی، متهم به قتل او شده است.

براساس اسناد موجود در دادگاه طلاق اين زوج، در سال ۱۳۵۶ حميد قاسمی ۲۵ ساله با دختر عموی ۱۵ ساله خود طاهره طی قرار و مدارهای خانوادگی و با تنظيم پدرو مادرهايشان در بم (ايران) ازدواج کرد. بر اساس اسناد دادگاه رابطه اين دو مدت زيادی طول نکشيد و پس از آن‌که پسرشان متولد شد، حميد برای ادامه تحصيل بدون همراهی همسر و فرزندش به ايالات متحده نقل مکان کرد.

حميد قاسمی
حميد قاسمی

حميد در ایالات متحده با یک زن آمریکایی آشنا شد و ازدواج کرد. وی چند سالی را با همسر آمريکايی خود گذراند تا توانست تابعيت آمريکا را به دست آورد. بنا به اسناد موجود، پس از کسب تابعيت او از همسر آمريکايی‌اش طلاق گرفت. در تمام اين مدت، همسر ديگرش طاهره و پسرش در ايران بودند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سال‌ها بعد آقای قاسمی گام‌هايی برای آوردن پسرش به ایالات متحده برداشت. با این حال، در بررسی‌های مربوط به طلاق، او داشتن پسرش را تکذیب کرد.

پس از ۲۹ سال که از ازدواج برنامه‌ريزی شده اين دو گذشت، طاهره قاسمی با کمک فرزندش در نهایت موفق شد در سال ۱۳۸۴ به آمريکا نقل مکان کند. یک سال بعد، او با دادن درخواست طلاق، خواستار نفقه و بخشی از اموال شوهرش حميد قاسمی شد.

نبرد طلاق تلخی نزدیک به یک دهه در دادگاه‌های باتون روژ جريان يافت که طی آن از جمله شواهدی رو شد دال بر دارا بودن همسر دومی توسط حمید قاسمی (هر چند وضعیت آن ازدواج هنوز نامشخص است) تا اينکه بالاخره دعواهای قانونی فيصله يافت. توافقنامه طلاقی که يک ماه پيش به تائيد دادگاه و امضای طرفين رسيد شامل پرداخت مبلغ يک ميليون دلار از جانب حميد به طاهره به علاوه مالکيت خانه زوج در باتون روژ و همچنين ملکی در شهر لافايت بود.

مدت کوتاهی پس از اتمام دعواهای قانونی طاهره قاسمی در ماه آوریل مفقود و جسد او پنج هفته بعد در بخش سنت هلن کشف شد. با توجه به اسناد بازداشت، حمید قاسمی یکی از کارکنان سابق خود را در باتون روژبنام دانيل ريشتر را استخدام کرد تا با به آتش کشيدن اتومبيل طاهره او را به قتل رساند.

آقای قاسمی که اکنون ۶۴ سال دارد به اتهام قتل عمد درجه يک همسر سابقش پشت میله های زندان نشسته و دانیل ریشتر ۳۳ ساله به همراه دو نفر از همدستانش، يعنی تايلر لی آشپا ۲۰ ساله و اسکايلر ويليامز ۱۷ ساله به جرم شرکت در قتل عمد بدون ضمانت در زندان هستند. وکيل حميد قاسمی فعلا در خارج از کشور بسر می‌برد و خبرنگار روزنامه تايمز- پيکايون نتوانسته بود به او دست يابد تا نظرش را بپرسد.

به نوشته اين روزنامه، تايلر لی آشپا در بازجويی‌های پليس به شرکت در قتل اعتراف کرد و گفت که با متهمين ديگر در خانه حميد قاسمی حضور پيدا کرده بود. او گفت که با دو مرد ديگر طاهره را ربوده، به درون صندوق عقب اتومبيل خودش انداخته، با شليک گلوله به زندگيش خاتمه دادند و جسدش را در جنگلهای بخش سنت هلن دفن کردند.

جسد طاهره قاسمی روز شنبه ۲۶ ارديبهشت پیدا شد. اطلاعاتی که از تلفن همراه چهار متهم بدست آمد کمک شايانی به يافتن جسد وی توسط کارآگاهان دفتر کلانتر کرده است. بر اساس گزارش کالبد شکافی اولیه توسط پزشکی قانونی شرق باتون روژ، علت مرگ خانم قاسمی شلیک یک گلوله به سر تشخيص داده شد. هنوز مشخص نيست چه کسی اين گلوله را به سر وی شليک کرده است.

مقامات دفتر کلانتر می گويند به دليل اين که تحقيقات در مورد اين پرونده هنوز جريان دارد نمی توانند اطلاعات ديگری در اختيار خبرنگاران قرار دهند.

آشپا به کارآگاهان گفته است که حميد قاسمی برای انجام اين جرم به سه متهم ديگر مبلغ ده هزار دلار و برای آتش زدن اتومبيل همسر سابقش به آنها بنزين داده بود. مقامات گفتند که ده هزار دلار مزبور بين آشپا، ويليامز و ريشتر تقسيم شد.

XS
SM
MD
LG