لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

بازداشت یک تاجر اسلحه ایرانی کانادایی در ایالات متحدهخبرگزاری آسوشیتدپرس از بازداشت یک تبعه ایرانی کانادایی به اتهام خرید و نگهداری اسلحه و مهمات در منطقه مرزی کانادا و ایالات متحده خبر می دهد.

بنا به گزارش این خبرگزاری، مقامات دولت فدرال ایالات متحده اولیور کینگ را که از نام حمید ملک پور نیز استفاده می کند، به اتهام نگهداری چندین قبضه تفنگ تک تیرانداز و مهمات در انباری در واشنگتن در نزدیکی مرز ایالات متحده و کانادا دستگیر کرده اند.

این تبعه ایرانی کانادایی ۳۵ ساله روز ۱۹ ماه مه در ده مایلی جنوب مرز کانادا با ایالات متحده بازداشت شد.

اظهارات کذب به مقامات یک نهاد دولتی و تجارت اسلحه توسط فردی که اقامت قانونی در ایالات متحده ندارد از جمله اتهاماتی است که در جلسه ۲۰ ماه مه دادگاه رسیدگی به پرونده این تبعه ایرانی کانادایی در سیاتل مطرح شده اند.

بنا به گزارش رسانه ها، این تبعه ایرانی کانادایی از طریق مرز زمینی وارد ایالات متحده شده و به دروغ به مقامات مرزی گفته بود برای سوار کردن همسرش از مرکز خرید بلینگهام از مرز عبور می کند.

این مرد ایرانی تبار همچنین در مورد علت صدور گذرنامه کانادایی جدیدی که در همان روز صادر شده بوده، نیز به مقامات آمریکایی دروغ گفته است. مقامات مرزی، گذرنامه قدیمی آقای کینگ (ملک پور) را در خودروی او پیدا کردند که تاریخ انقضای آن سال ۲۰۱۳ میلادی بود، اما به دلایلی نامعلومی باطل شده بود.

در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آمده است در گذرنامه قدیمی این مرد کانادایی ایرانی تبار، مهر صدور سه روادید سفر به ایران در طی سه سال گذشته صادر شده بوده است.

مقامات اداره مهاجرت و گمرگ ایالات متحده، پس از عبور این تبعه ایرانی کانادایی از مرز وی را تعقیب کردند و دریافتند وی پس از مراجعه به یک مغازه فروش سلاح، چهار قبضه تفنگ تک تیرانداز و ۴۸۰ خشاب اسلحه کالیبر ۵۰ خریداری کرده بود.

بنا به گفته مقامات ایالات متحده، وی پس از خرید سلاح به محلی مراجعه کرد که انبار نگهداری تفنگ تک تیرانداز، سلاح کمری و مهماتی به ارزش ۳۰ هزار دلار بوده است.

روزنامه سیاتل تایمز می نویسد امیر زرندی، صاحب مغازه فروش اسلحه در اورگان گفته است آقای کینگ (ملک پور) سالیان متمادی است که از وی سلاح خریداری می کند و سمت مشاور دارد.

آقای زرندی گفته است آقای کینگ تولید کننده مهمات نیز هست و در این حرفه، فرد سرشناسی قلمداد می شود و «فعالیت غیرقانونی انجام نمی دهد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است اولیور کینگ مجوز تجارت اسلحه را با نام حمید ملک پور در کانادا داراست اما زمانی که دولت کانادا دریافت که وی از طریق شبکه اینترنت سلاح می فروشد، مجوز وی را به طور موقت توقیف کرده بود، اما ظاهراً مجوز او پس داده شده و معتبر است.

نشریه سیاتل تایمز گزارش داده است اولیور کینگ (حمید ملک پور) تا برگزاری جلسه بعدی دادگاه در بازداشت مقامات ایالات متحده باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG