لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

تشکل‌های صنفی فرهنگیان: خانواده آرمیتا گراوند در مراسم عزاداری تهدید به سکوت شدند


 آرمیتا گراوند
آرمیتا گراوند

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای افشاگرانه، ضمن محکوم کردن «قتل» آرمیتا گراوند، دانش‌آموز ۱۶ ساله به دلیل نپوشیدن حجاب اجباری، از سرکوب امنیتی و سانسور رسانه‌ای این حادثه توسط جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

در این بیانیه آمده است که اعضای خانواده آرمیتا گراوند در مراسم عزاداری خود تهدید به سکوت شده‌اند. همچنین معلمان و هم‌کلاسی‌های آرمیتا نیز تهدید شده‌اند که در صورت هرگونه اطلاع‌رسانی تنبیه انضباطی شوند.

تشکل‌های صنفی فرهنگیان همچنین از عدم اجازه ورود نهادهای مدنی مستقل به بیمارستان برای بررسی پرونده آرمیتا انتقاد کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «ترس شما از چه بود که در طول ۲۸ روز از وقوع حادثه و حتی تا لحظه خاکسپاری ، به صورت دائم خانواده این دانش آموز بی‌گناه را مورد کنترل و تهدید قرار دادید؟»

«چرا اجازه ورود هیچکدام از نهادهای مدنی مستقل و بیطرف از جامعه پزشکان و پرستاران و متخصصان امر را برای ارائه اطلاعات دقیق به مردم در مورد حادثه پیش آمده برای آرمیتا داده نشد؟»

در این بیانیه همچنین آمده است که مطالبه حجاب اختیاری یکی از مهمترین مطالبات مردم ایران است و جمهوری اسلامی با سرکوب این مطالبه، تنها به خشم و نارضایتی مردم دامن می‌زند.

بنا بر گزارش‌ها آرمیتا گراوند، دختر نوجوان ۱۶ ساله، صبح روز نهم مهر ۱۴۰۲، در ایستگاه مترو میدان شهدای تهران، به دلیل نپوشیدن حجاب اجباری، مورد حمله یک نیروی «آمر به معروف» قرار گرفت و با هل دادن او، سرش به لبه در خروجی قطار برخورد کرد و پس از بی‌هوشی به کما رفت. او پس از ۲۹ روز در بیمارستان جان خود را از دست داد.

نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی از دقایق ابتدایی این اتفاق با ایجاد فضای امنیتی هرگونه اطلاع رسانی را محدود کردند و در نهایت خبر جان باختن آرمیتا با متنی یکسان توسط رسانه‌های امنیتی و دولتی اعلام شد.

XS
SM
MD
LG