لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

بی‌خبری از وضعیت سلامتی آرمیتا گراوند؛ گزارش گاردین از قول دو شاهد عینی


آرمیتا گراوند
آرمیتا گراوند

با گذشت چهار روز از بروز حادثه برای آرمیتا گراوند ۱۶ ساله در تهران و بی‌خبری از وضعیت سلامت او، روزنامه بریتانیایی «گاردین» روز پنجشنبه سخنان دو شاهد را درباره برخورد یک زن مامور حجاب اجباری با آرمیتا منتشر کرد.

با گذشت چهار روز از بروز حادثه برای آرمیتا گراوند ۱۶ ساله در تهران و بی‌خبری از وضعیت سلامت او، روزنامه بریتانیایی «گاردین» روز پنجشنبه سخنان دو شاهد را درباره برخورد یک زن مامور حجاب اجباری با آرمیتا منتشر کرد.

گاردین از قول این شاهد نوشته است: آرمیتا گراوند به محض اینکه داخل واگن مترو شد، یک زن مامور حجاب‌ اجباری شروع به مشاجره با او کرد زیرا آرمیتا، دختر ۱۶ ساله، روسری به سر نداشت.

بر اساس این گزارش، یک شاهد گفت: اندکی پس از ورود آرمیتا به داخل واگن مترو، یک مامور حجاب که چادر بر سر داشت، «با فریاد از او پرسید که چرا (موهایش) را نپوشانده است.»

به گفته این شاهد، آرمیتا به او گفت: «آیا من از تو می‌خواهم روسری‌ات را برداری؟ چرا از من می‌خواهی (روسری) بر سر بگذارم؟»

این شاهد به گاردین گفت: بحث آنها به خشونت کشیده شد و مامور چادری شروع به حمله فیزیکی به آرمیتا کرد و او را به شدت هل داد.

شاهد دیگری گفت که آرمیتا وقتی روی زمین افتاد، هنوز هوشیار بود.

این دو شاهد گفتند که همان مامور حجاب را دیده‌اند که پشت آمبولانسی که آرمیتا را به بیمارستان رساند، منتظر بود.

یکی از این شاهدان گفت: «دوستان و خانواده آرمیتا تحت فشار هستند» و افزود: «من انتظار ندارم بعد از اتفاقی که برای خانواده مهسا افتاد، حقیقت را فاش کنند.»رسانه‌های حکومتی در چند روز گذشته هم علت صدمه آرمیتا گراوند و انتقال او به بیمارستان را «افت فشار» عنوان و تلاش کرده‌اند با تکنیک‌های مختلف، این روایت خود را به عنوان روایت غالب مطرح کنند.»

حامد آینه‌وند روزنامه‌نگار در گفتگو با برنامه ساعت خبر به صدای آمریکا گفت: «رسانه‌های حکومتی ضرب و شتم آرمیتا در داخل مترو را تکذیب می‌کنند اما گزارشهای منتشر شده از جو امنیتی بیمارستان محل بستری او نشان می‌دهد که رژیم تلاش می‌کند که به حقیقت خاک بپاشد و از نشر اخبار درست جلوگیری کند.»

او افزود:«در این موضوع شاهد نوعی مهندسی اخبار مرتبط با حادثه هستیم و اینکه رسانه‌های حکومتی به شکل هماهنگ تلاش می‌کنند تا روایت واحدی را به مخاطبانشان ارائه بدهند اما در همین روایت واحد هم تناقضات فراوانی از جمله در فیلم‌های منتشر شده از دوربین‌های مترو مشاهده می‌شود.»

به گفته او با توجه به پنهان‌کاری جمهوری اسلامی در بیان حقیقت «ما شاهد جنایتی دیگر» از جمهوری اسلامی هستیم و بدون شک با توجه به سابقه خراب جمهوری اسلامی در «خاک پاشیدن به صورت حقیقت»، افکار عمومی نه در ایران و نه در جهان روایت‌های جمهوری اسلامی را در این مورد و موارد مشابه نخواهد پذیرفت.


آرمیتا گراوند، دانش‌آموز پایه یازدهم هنرستان دولتی «عروه‌الوثقی» در منطقه ۱۱ تهران است که نهم مهرماه هنگام بازگشت از مدرسه در حادثه‌ای در ایستگاه متروی «شهدای تهران» بی‌هوش و در بیمارستان فجر، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ارتش، بستری شد.

برخی گزارش‌ها حاکی است ماموران حکومتی مترو موسوم به «حجاب‌بان» که از «ابتکارات» شهرداری تهران است، این دختر نوجوان را به خاطر بی‌حجاب بودنش هل داده‌اند و او براثر برخورد سرش به میله به کما رفته است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG